Avrupa güvenlik mimarisinin oluşumunda AB ve NATO girişimleri
EU and NATO initiatives on the formation of European security architecture
  1. Tez No: 117625
  2. Yazar: ADNAN DEVRİM UTANGAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN ONULDURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
ÖZET Soğuk Savaş boyunca önce savaşın izlerini silme, daha sonra siyasi birlik yolunda adımlar atmaya başlayan AB, ilk olarak ekonomik bütünleşme yolunda önemli gelişmeler kaydetmiştir. Daha sonra uluslararası ortamın da Soğuk Savaş'ın sona ermesi ve iki kutuplu dünyanın yok olması ile gerekli koşullan hazırlamasının ardından dış politika ve güvenlik konularında atılımda bulunmanın vaktinin geldiğine inanan AB, önce mevcut savunma örgütü BAB'ı AB'nin savunma kolu yapmaya karar vermiş ancak bunun Balkan Krizlerinde görülen yetersizliği üzerine BAB yeteneklerini AB içine alarak Acil Müdahale Gücü adında yeni bir oluşum içerisine girmiştir. 60 bin kişiden oluşacak bu güçle AB, güvenliğine etki edebilecek alanlarda meydana gelebilecek olası çatışmalarda kriz yönetim operasyonları düzenleyebilmeyi ve çatışmaları büyümeden sona erdirmeyi planlamaktadır. AB, bu konuda önceleri ABD tarafından NATO'yu teksir etmekle suçlanmış ise de, daha sonra özellikle 1 1 Eylül olaylarının etkisiyle uluslararası terörizmi kendisine esas düşman belirleyen ABD'nin kriz yönetim operasyonlarından elini çekme karan almasından sonra Balkanlar'da barışı koruma operasyonlarını devralmaya hazırlanmaktadır. AB, uluslararası alanda önemli bir güç olmak için AGSP'nin mutlaka işlevsel hale getirilmesi gerektiğine inanmaktadır. Ayrıca olası kriz durumlarında NATO'nun da mevcut kaynaklarından sorunsuz ve sınırsız faydalanmak isteyen AB, bunun için NATO ile resmi bir antlaşmanın arayışı içindedir. Bu konuda Türkiye ile sorunlarını çözmüş, bu kez Yunanistan ile görüşmelerini sürdürmektedir. AB en geç, 2002 sonunda yapılacak Kopenhag Zirvesi'de AGSP'nin operasyonelleşmesini istemektedir. 2003 yılında da Balkanlarda barışı koruma operasyonlarının yönetimini devralmayı planlamaktadır. 125
Özet (Çeviri)
SUMMARY During the Cold War, EU which started to take steps towards political unity after clearing the marks of the war, first progressed in the way of economic integration. Then, following the international environment prepared the necessary conditions by the ending of the Cold War and collapsing the bipolar world, EU which believed that it was time for making changes on the subjects of foreign politicy and security, first decided the existing defence organisation WEU would become the defence arm of the EU, but after seeing its deficiencies during the Crises in the Balkans, entered into a new structure called Rapid Reaction Force taking the capabities of the WEU in EU. The EU with this force which is made up of 60 thousand troops plans to organise crises managemenet operations and end the conflicts before spreading in the areas in which probably affects its security. Despite the fact that the EU was denounced by US for duplicating NATO in this subject, later, it started to prepare to take the peacekeeping operations over after especially with the effects of 1 1 September US decided to relinquish the cisis management operations. The EU believes that ESDP must be operational so that EU will be a great power in the international scene. Besides the EU which requests perfect and unlimited assurance to utilize the current sources of NATO in a potential crisis situation searches for an official agreement with NATO. The EU just solved its problems with Turkey and this time is continuing to meet Greece. The EU wants ESDP to be operational in the Copenhagen Summit at the latest by 2002. The EU also plans to take the command of the peacekeeping operations over in the Balkans. 11CUI 126