Kassam Defterlerine göre XVIII. yüzyılın ikinci yarısında Gaziantep
According to the Kassam records Gaziantep in the second period of 18. century
  1. Tez No: 117640
  2. Yazar: ZEYNEL ÖZLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ŞAKİROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 406
Özet
özlü, Zeynel, Kassam Defterlerine Göre 18. Yüzyılın İkinci Yarısında Gaziantep. Doktora tezi Danışman: Prof. Dr. Mahmut Şakiroğlu, 405 s. İncelenen Kassam defterlerinde.erkeklere ait 718 kaydın 634 'ö Müslim., 84' ü gayri Müslimdir. Kadınlara ait 363 kaydın 308' i Müslim, 55' i gayri Müslimdir. Gaziantep şehir merkezi ve kırsalı, Müslim ve gayri Müslim ailelerin terekeleri (4329 kişi) incelendiğinde bir ailenin ortalama 4,35 kişiden oluştuğu görülmüştür. 1081 kişi içerisinde 866 kişinin ferdi mal varlıklarının toplamı 0-500 kuruş arasında yer almaktadır. Bunun oranı % 80,1' dir. Bu durum Gaziantep'te orta halliliğin olduğunu göstermektedir. Gaziantep'te toplam 634 Müslim erkekten 563 kişinin, 84 gayri Müslim erkekten "4 kişinin, 308 Müslim kadından 102 kişinin, 55 gayri Müslim kadından 7 kişinin menzil sahibi olduğu görülmüştür. Borçlanılan kesim arasında gayri Müslimlerin oranı, Müslüman kesime oranla çok düşük seviyede kalmıştır. Giyim-kuşam açısından dokuma türü kıyafetlerin fazla giyildiği görülmüştür. Kadınların çarşaf giyiminde siyah rengin olmaması dikkat çekicidir. Gaziantep'te ev eşyaları arasında bir elbise dolabı kavramı yoktur. Aileler kılık-kıyafet vs. yalarını sandık ve bohçalarda muhafaza etmektedirler. Ev eşyaları içerisinde makad, mertebe, ayna, peştahta, velense, mangal; mutfak takımları içerisinde kuzu kazanı Acem kazanı, Acem _ ı.geri, fağfur ve İznik orijinli eşyalar; temizlik eşyaları içersinde Acem, köylü, abdest, kurade ve taharet olarak nitelendirilen ibrikler ve cem olarak nitelendirilen tas, sini ve tepsiler herkesin evinde bulunmamaktadır. Temizlik ve mutfak takımları içersinde Acem ve Arap orijinli malzemelerin olması Gaziantep'te kültürel bir etkileşimin somut göstergeleri olmuştur. Her Antep evinde sergi olarak mutlaka kilim bulunmakta, çoğunun niteliği belirtilmese de köhne ve boz kilimlerin çoğunlukta olduğu görülmüştür. 363 kadından 165 kadının % 45,5 oranında altın eşyaya, 218 kadının % 60 oranında gümüş eşyaya, 133 kadının ise %36,6 oranında hem attın hem gümüş eşyaya sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
özlü, Zeynel, According to the“Kassam”Records Gaziantep in the second period of 18. Century, Doctorate's Thesis, Advisor: Prof. Dr. Mahmut Şakiroğlu, 405s. According to the records of“Kassam”; of 718 records belonging to males. 634 men were muslim and 84 were non muslin». Of 363 records belonging to females, 308 women were muslim and 55 were non muslim. When the heritages of 4329 muslim and non muslim families have been searched, it has seen that the avarage number of a family member is 4,35 in Gaziantep center and its countryside. Of 1081 people, the total individual possesions of 866 were between“0”to“500”kuruş (old monetary unit of Ottomans)The rate of this amount is %80,1. It shows that in Gaziantep there was a normal standart of living. In Gaziantep ; of 634 muslim men, 536 men and of 84 non muslim women,102 women and of 55 non muslim women,7 women own houses. The rate for being in debt is quite low for non muslims when compared with muslims. The type of clothing prefered in that region is woven clothes and it's remarkable that the color of çarşaf (a special dress from head to foot for women) isn't black. In Gaziantep there is no furniture as“ wardrobe”in terms of house furniture. Families keep their clothes and other belongings in“chests”or“packs”. The furniture that was seen in every house includes makad (sofa), mertebe, mirror, chests, blanket, barbecue; and the ones in kitchen include boilers (such as Persian and kuzu boilers), Persian plates,“fağfur”and cutlery that were originally from İznik; and the ones for cleaning are ewers ( such as Acem, koylu, abdest, kurade and taharet) and trays small trays. Bowl cups that are called with a single word“cem”The materials used in the kitchen and the ones used for cleaing are originally made of Arabian and Persian materials and this shows that these cultures have an influence on Gaziantep. Each house in Gaziantep has a kilim (a handvowen rug or covering) only spread for the purpose of exhibition. Even though the kilims don't reflect the quality of its age they are mostly dilapidated and grey. In terms of jewelry ; of 363 women, 165 women (with the rate of 45.5 %) have gold jewelry and (with the rate of %60) have silver jewelry and 133 women (the rate for it's %36.6) have both silver and gold jewelry.