Macar epik şiirinde Türkler
Turks in Hungarian epic poetry
  1. Tez No: 117639
  2. Yazar: İSMAİL DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİCRAN YUSUFOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Özet Doğan, İsmail,“Macar Epik Şiirinde Türkler”, doktora tezi, danışman: Prof.Dr. Hicran Yusufoğlu, 124 s. Macarlar 896 tarihinde bugünkü yurtlarına yerleşmeden çok önce çeşitli Türk kavimleriyle beraber yaşamışlar ve kültürün her alanında Türklerden etkilenmişlerdir. Yurt işgalinden sonra bu defa da Peçenekler ve Kumanlar Macar topraklarına yerleşmişler ve Macar kültür hayatını etkilemişlerdir. Türk-Macar ilişkilerinin en son safhasını Osmanlıların Macaristan'ı fethetmeleri ve bu toprakları 150 yıl hakimiyetleri altında tutmaları teşkil eder. Doktora tezimizde bu beraber yaşamanın Macar epik şiirinde ne gibi izler bıraktığını inceliyoruz. Tezimiz genel olarak iki bölümden ibarettir: birinci bölümde epik şiirin kökenleri, şamanizmle olan muhtemel bağlantıları, Balkan epik şiiri ve en nihayet Osmanlı ve yurt işgali öncesi Macar epik şiiri ve kökenleri incelenmiştir. Tezimizin ana kısmını oluşturan bölüm, Osmanlı hakimiyeti altında Macaristan'da ortaya konulan Türklerle ilgili epik şiirler ve bu şiirlerdeki Türk imajından bahseden bölümdür. İncelediğimiz eserler şunlardır: Nehai valöjö Mâtyâs kirâly (Rahmetli Kral Mâtyâs, 1510), Ferenc Töke'nin Szigeti gyözedelem (Sigetvar Zaferi, 1556) isimli şiiri, Histöria az szigetvârnak veszesseröl (Sigetvar'ın Düşmesi Hakkında Hikâye, 1566), Cantio de militibus pulchra (Askerler Hakkında Güzel Şarkı, 1561), Szilâgyi Mihâly es Hajmâsi Lâszlö Histöriâja (Mihâly Szilâgyi ve Lâszlö Hajmâsi 'nin Hikâyesi, 1561), Nikolsburg Anonimi ve Temeşvarlı Kâtip Istvân isimli iki ozanın Kenyermezö savaşından bahseden 1568 ve 1569 senelerinde yazılmış iki şiiri ve yine bir anonim ozanın Az vitez Turi György halalarol (Yiğit György Turi'nin Ölümü Hakkında, 1571) isimli şiiri. Son olarak Tinodi'nin Buda veszeseröl es Terek Bâlint fogsâgâröl (Budin'in Düşmesi ve Bâlint Terek'in Esareti Hakkında, 1541), Eğri historiânak summâja (Eğri Tarihinin Özeti, 1553) ve Budai Ali basa histöriâja (Budinli Ali Paşa'nın Hikâyesi, 1554) isimli şiirleri. 123
Özet (Çeviri)
Summary Doğan, Ismail,“Turks in Hungarian Epic Poetry”, Ph.D. Thesis, advisor: Prof.Dr. Hicran Yusufoğlu, 124 p. Before the Magyar conquest in 896 Turks and Hungarians lived together in Eurasian steppes. The second Turkish influence period is started in 10th century when the Pechenegs and Cumans settled down in Hungary. The third period is the Ottoman occupation era. The Hungarian culture was under the cultural influence of all these Turkic peoples in several fields. My Ph.D. thesis contains two wide chapters; in the first chapter I tried to give an overall picture of epic poetry, the role of shamanism in the origin of epic poetry and Turkish themes in epic poetry of Balkan peoples in respect of their Hungarian connections. The second chapter is the main chapter of my thesis and I tried to analyse the Turkish themes and image in Hungarian epic poems written in Ottoman occupation era. These are the writers and their poems that I analysed: Nehai valö jö Mâtyâs kirâly (The late king Mathias, 1510), from Ferenc Töke Szigeti gyözedelem (Victory in Sziget, 1556), Histöria az szigetvârnak veszesseröl (History of the fall down of Szigetvâr, 1566), Cantio de militibus pulchra (Beautiful song about soldiers, 1561), Szildgyn Mihdly es Hajmdsi Lâszlö Hîstöriâja (History of Mihâly Szilâgyi and Lâszlö Hajmâsi, 1561), two similar poem from Anonymous of Nikolsburg and Istvân Deâk of Temesvâr about the fight of Kenyermezö written in 1568 and in 1569; from also an anonymous poet Az vitez Turi György haldldröl (About the death of Valiant György Turi, 1571). The last poet is Tinödi Lantos Sebestyen and his epic poems are as follows: Buda veszeseröl es Terek Bâlint fogsâgâröl (About the fall down of Budapest and the captivity of Bâlint Terek, 1541), Eğri historiânak summdja (The summary of the castle of Eger, 1553), Budai Ali basa historidja (History of Ali Pasha of Buda, 1554) 124