Zahire-i Muradiyye, Mü'min bin Mukbil Sinobi (inceleme-metin 1-80. varaklar arası dizin)
  1. Tez No: 117662
  2. Yazar: HÜSEYİN DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA CANPOLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 277
Özet
Demir, Hüseyin, Zahire-i Muradiyye. Mü'min bin Mukbil Sinobi [İnceleme- Metin (1-80. varaklar arası)-Dizin], Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof. Dr. Mustafa Canpolat, 282 s. ÖZET Mü'min bin Mukbil el-Sinobi, XV. yüzyılda Anadolu'da yaşamış döneminin meşhur hekimlerinden birisidir. Hayatı hakkında kaynaklarda pek fazla bir bilgiye rastlanmamaktadır. Bugün elimizde, Mü'min bin Mukbil el- Sinobi tarafından kaleme alınmış üç tıp eseri bulunmaktadır:“Miftahu'n-nur ve Haza'inü's-sürur”,“Zahire-i Muradiyye fi't-tıb”ve“Kitab-ı Tıb”. Miftahu'n-nur ve Haza'inü's-sürur adlı eser, H. Beyazıt için kaleme alınmış olup göz hastalıkları ile ilgilidir. Kitab-ı Tıb, Anadolu'da yazılmış ilk anatomi kitabıdır. Zahire-i Muradiyye fi't-tıb adlı eser de H. Murad adına kaleme alınmıştır. Bazı tıp tarihçileri bu eserin, XII. yüzyılda yaşamış olan Cürcani'nin“Zahire-i Harzemşahi”adlı eserinin çevirisi olduğu görüşündedirler. Eski Anadolu Türk yazı dilinin tıp alanında yazılmış en önemli eserlerinden biri olan ve üç kitaptan oluşan Zahire-i Muradiyye fi't-tıb'ın yazma nüshalarından biri Süleymaniye Kütüphanesi Hamidiye Bölümü 5507 numarada kayıtlıdır. Bir diğer nüshası aynı Kütüphanenin Antalya Tekelioğlu Bölümü 682 numarada kayıtlıdır. Eser hem dil özellikleri açısından hem de dönemin tıp anlayışını yansıtması açısından önem taşımaktadır. Anadolu'da yazdan ilk tıp eserleri arasında olması dolayısıyla tıp tarihi açısından da önemlidir. Anadolu sahasında yazılan tıp eserleri üzerinde yapılan çalışmalar son yıllarda artmıştır. Ancak Mü'min bin Mukbil el-Sinobi' nin Zahire-i Muradiyye fi't-tıb adlı eseri üzerinde lisans düzeyinde tezler yaptırılmışsa da yüksek lisans seviyesinde bir çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmada,“Zahire-i Muradiyye”adlı eserin ilk 80 yaprağının transkripsiyonlu metni, az da olsa incelemesi ve kelime dizinini yaptık. Eserin hacimli obuası nedeniyle, tamamının yüksek lisans süresi içerisinde yetiştirilemeyeceğini göz önünde bulundurarak ilk 80 yaprağını tez konusu olarak seçtik. "Zahire-i Muradiyye, Mü'min bin Mukbil Sinobi [İnceleme-Metin (1-80. varaklar arası)-Dizin] adlı yüksek lisans tezi, bu alandaki boşluğu doldurmaya yönelik olarak yapılmış bir çalışmadır. 194
Özet (Çeviri)
Demir, Hüseyin, Zahire-i Muradiyye, Mfi'min bin Mukbil Sinobi [Research - Text (1-80. varaklar arası)- Index ], Master's Thesis, Advisor: Prof. Dr. Mustafa Canpolat, 282 p. ABSTRACT Mfi'min bin Mukbil el-Sinobi, lived in 15. century was famous for his doctorship. From the resources, less information obtained about his life. Nowadays, we have three books about Medicine written by him. These are“Miftahu'n-nur and Haza'inü's-sürur”,“Zahire-i Muradiyye fi't-tib”and“Kitab-i Tib”. The latter, dedicated for Beyazid n. Was about eye-illnesses. Kitab-i Tib, written in Anatolia was the first Anatomical Studies. The study of Zahire-i Muradiyye fi't-tib was dedicated for Murat n. Some Medicine Historians believes that the latter book is the translated version of the study of“Zahire-i Harşemşahi”, written by Cfircani who lived in 15. century. One of the copy of the Zahire-i Muradiyye fi't-tib, in the field of the medicine of ancient Anatolian Turkish Literary, is inscribed in the Suleymaniye Libraray's Antalya Tekelioğlu Section and the number of 682. the book mentioned above, either characterictics of dialects or illumination of the perceptions of the medicine within this era, is important as well. It is also significiant for the history of medicine with regard to the books, which were written in Anatolia. Examination of the books, written in Anatolian area concerning medicine, is increasing in recent years. On the one hand, some Master Thesis carried out on the Mfi'min bin Mukbil el-Sinobi's book called“Zahire-i Muradiyye fi't-tib”but on the other hand there is no study concerning High Degree Master Thesis. You will find transcription of 80 pages of Zahire-i Muradiyye fi't-tib and also examinations and the index. Because of having more voluminous, whole part of the book, within the master thesis period, can not be accomplished. For that reason, I chose 80 pages of the book for the subject of thesis. High degree master thesis of the 80 pages of Zahire-i Muradiyye fi't-tib is intended to fill the gap of this field. 195