Tuva Türkçesinin şekilbilgisi (Türkçenin tarihsel dönemleri ile karşılaştırmalı olarak)
The Morphology of Tuvan Turkic dialect (Comparatively with ancient and modern Turkic dialects)
  1. Tez No: 117665
  2. Yazar: KYZYL MAADYR SİMTCHİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA CANPOLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Simtchit, Kyzyl-Maadyr, Tuva Türkçesinin Şekilbilgisi (Türkçenin tarihsel dönemleri karşılaştırılmalı olarak)", Yüksek Lisans Tem, Danışman: Prof. Dr. Mustafa Canpolat, İli +180 s. ÖZET Bu araştırmada Tuva Türkçesinin şekilbilgisinden yapım ve çekim biçimleri, Genel Türk dilinin tarihsel dönem metinlerinde ve çağdaş kollarında bulunan yapım ve çekim biçimleri ile karşılaştırılmalı olarak incelenmiştir. Çağdaş Tuva Türkçesinin çekim ve yapım biçimlerinin Türkçenin tarihsel metinlerde ve çağdaş kollarındaki geçen karşılıktan tespit edilmeye çalışılmıştır. Bununla birlikte Türkçenin eski ve çağdaş kollarında bulunmayan ancak Tuva Türkçesinde özgü biçimler de gösterilmiştir. Tezimiz, toplam 180 sayfadan olan iki büyük bölümden oluşmaktadır. I. Bölüm, Tuva Türkçesinde kullanılan ad ve fiil soylulardaki yapım biçimleri incelenmiştir. II. Bölüm, Tuva Türkçesinde kullanılan ad ve fıillerdeki çekim biçimleri incelenmiştir. Sonunda araştırmada kullanılan Genel Türk dilinin tarihsel dönemleri ve çağdaş kollarına göre yapılmış olan çalışmalar listesi 'Kaynakça* eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Simtchit, Kyzyl-Maadyr,“The Morphology of Tuvait Turkic (comparatively with ancient and modem Turkic languages)”, Master's Thesis, Advisor Prof. Dr. Mustafa Canpolat, III +180 p. SUMMARY In this thesis have done a comparative research on derivational and inflexional affixes of Tuvan Turkic morphology with General Turkic languages' derivational and inflexional affixes during historical texts and in comprehensive Turkic dialects. It was tried to explain modern Tuvan Turkic language's derivational and inflexional affixes and its equivalent in ancient and modern Turkic dialects. In addition, here was showed affixes peculiar to Tuvan Turkic language that doesn't exist in ancient and modem Turkic languages. The thesis consists of two chapters and 180 pages in total. In I. Chapter had researched derivational affixes of used nominal and verbal stem of Tuvan Turkic. in II. Chapter had researched nominal and verbal inflexional affixes used in Tuvan Turkic. Finally, it added a list of reference used in the research according to historical period and modem dialects of General Turkic language.