Metallerin kalite kontrolünde eddy akımları tekniği ve fiziksel prensipleri
Physical principles of eddy current technique in mondestructive testing of metals
  1. Tez No: 7353
  2. Yazar: SEDAT YILDIZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HÜSEYİN KORU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmada, endüstride yaygın olarak kullanılan tahribatsız test yöntemlerinin fiziksel prensipleri kısa olarak incelendikten sonra metal endüstrisinde önemli bir yere sahip olan eddy akımları ile tahribatsız test metodunun fiziksel prensipleri ve enstrUmantasyon yapısı incelenmiştir. Eddy akımları prensibi ile çalışan test cihazlarının en önemli parçası olan test bobininin impedans hesaplamaları, vektör potansiyeli ve eşdeğer devre modelleriyle yapılarak elde edilen sonuçların nümerik değerleri deneysel verilerle karşı laştırı Imıştır. Eddy akımları prensibiyle çalışan tahribatsız test sistemlerinin temel fonksiyonlarını ve çalışma prensiplerini incelemek, malzeme içinde eddy akımları oluşturmak ve bu akımların malzeme içindeki süreksizliklerden etkilenişini gözlemek amacıyla basit yapıda bir laboratuvar prototipi gerçekleştirilmiştir. Hernekadar gerçekleştirilen I abora tuva r protot ipinin gerçek an I amda ku 1 1 an 1 1 mas ı mUmkUn olmamakla birlikte pratikte kullanılan test cihazlarından beklenen ana işlevleri yerine getirebilmektedir.ANAHTAR KELİMELER : Tahribatsız Muayene, Eddy Akımları, Çatlak Dedektörü.
Özet (Çeviri)
Following a general summary of the widely used nondestructive testing methods, the physical principles and the related instrumentation of the eddy current method, which Is an important application in metal industry, has been investigated in this thesis. The impedance of the test coil, being the most important component of the eddy current test systems, was formulated by a model of vector potential and also by a simulation of two circuits and the results numerically obtained, were compared to the experimental data from the literature. In order to demonstrate the basic functions and the working principles of an eddy current nondestructive test system and also to induce eddy currents in the inspected material for discontinuity detection, a laboratory prototype was constructed. Despite the simplicity of it's circuitry, the prototype exhibits the the basic functions expected from an actual eddy current test system.KEY WORDS : Nondestructive Testing, Eddy currents, Crack Dedector.