Avrupa Birliği Hukukunda kadın ve erkekler arasında fırsat eşitliği
Equal opportunities between women and men in the European Union Law
  1. Tez No: 117676
  2. Yazar: EMİNE GÖKÇEN TUĞRAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TEKİN AKILLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Avrupa Birliği Hukukunda Kadın ve Erkekler arasında Fırsat Eşitliği Kadın ve erkeklerin her alanda eşit haklara sahip olması, Avrupa Birliği (AB) sosyal politikasının temel amaçlarından biri olarak kabul edilmektedir. Avrupa Birliği çerçevesinde kadın ve erkekler arasında fırsat eşitliğini sağlamaya yönelik düzenlemeler kaynağını Roma Andlaşması'nın 119. maddesinde bulur. Bu madde anlamında ücret eşitliği, cinsler arasında ayrım yapılmaksızın aynı iş için parça başına ödenen ücretin aynı ölçü birimine göre hesaplanması ve zaman esasına göre ödenen bir işçi ücretinin aynı işler için eşit olması anlamına gelir. Avrupa Birliği bünyesinde kadın-erkek fırsat eşitliğini sağlamaya yönelik politikaların, ücret eşitliği, eşit muamele ve sosyal güvenlik alanlarında olmak üzere üç alanda ele alınabileceği görülmektedir. Bu alanlarda birçok direktif ve karar kabul edilmiştir. Bu düzenlemelerin pratikte nasıl uygulandığı ise, Avrupa Toplulukları Adalet Divanı'nın açılan davalar sonucu oluşan içtihadı ile belirlenmektedir. Bununla birlikte, AB 'de kadın ve erkekler arasında fırsat eşitliğinin sağlanması amacıyla kabul edilen tüm düzenlemeler ve uygulamaya dönük önlemlere rağmen, cinsiyete dayalı ayrımcılık birçok alanda varlığının sürdürmektedir. Örneğin, AB 'de kadınlar istihdam alanında erkeklere oranla daha az yer almakta ve daha çok part-time işlerde çalışmaktadırlar. Bu çerçevede, AB 'de eşitliğin sağlanmasına yönelik hukuki düzenlemelerin yapılmış olmasına rağmen uygulamada kadın-erkek eşitliğinin gerçekleştiğini söylemek oldukça zordur. UbÎÎHSbETİM k«L0 102
Özet (Çeviri)
Equal Opportunities Between Women and Men in the European Union Law The realization of sex equality has been the central and most highly developed pillar of the European Community's fragile social policy. Article 119 of the Rome Treaty establishes the principle that men and women should receive equal pay for equal work and for work of equal value. The policies of EU on equal opportunities can be examine in three parts: equal pay, equal treatment with regard to access to employment, vocational training, promotion and working conditions and equality on social security. Within the twenty years the Community had adopted directives of equality and the Court of Justice had stated to recognize that the principle of equality was a fundamental right, which served a social as well as an economic function. Although, the directives and resolutions on equality in EU law, in actual fact sex-based discrimination continues to exist. For instance, women are more likely to be unemployed than men and there are more likely to hold contingent jobs and make up the bulk of part-time workers. In this framework, we can conclude that, even though EU has all the legal instruments for realization of gender equality, it is very hard to say women and men are equal in every side of life in the EU. 103