Hüseyin Rıfkı Tamani'nin 'El-Medhal Fi'l-Coğrafya' adlı eseri üzerine bir araştırma
The Study which is on Huseyin Rıfkı Tamani's work called El-Medhal Fi'l-Coğrafya
  1. Tez No: 117677
  2. Yazar: MEHMET PARMAKSIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAVUZ UNAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Tarih, Geography, History
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
ÖZET Onsekizinci yüzyılın sonu ve yirminci yüzyılın başında yaşamış olan Hüseyin Rıfkı, döneminin en önemli bilim adamlarından biridir. Astronomi, matematik ve coğrafya alanlarında çalışmış olan Hüseyin Rıfkı'nın ders notlan, İshak Efendi tarafından düzenlenerek“ el-Medhal fi'1-Coğrafya”adıyla yayınlanmıştır. Eserin Osmanlı bilim tarihi içinde önemli bir yeri vardır. Bu eser matematik coğrafya konularına ayrılmıştır. Osmanlı'nın bilimsel çalışmaları incelendiğinde coğrafyaya fazla önem verilmediği görülmektedir. Bu durum eserin önemini daha da arttırmaktadır. 172
Özet (Çeviri)
SUMMARY Hüseyin Rıfkı who had lived at the end of the eighteenth century and the begining of the thenineteenth century is one of the most precious scientist of the term. His lecture notes which are concerning with mathematics, geography and astronomy were organized and published by the name of“el-Medhal fi'1-Coğrafya”by İshak Efendi. This study whose subject is divided in to mathematic geography is very significiant in the history of science in considering the scientific studies of the Ottomans, it has been seen that the Ottomans had not attached importance to geography which gives more meaning to this sudy. 173