Cemal Süreya'nın şiiri
The poetries of Cemal Süreya
- Tez No: 117675
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL PARLATIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışmada, Türk şiir tarihi içinde önemli bir yer tutan İkinci Yeni şiir hareketine bağlı şairlerden biri olan Cemal Süreya'nın şiirleri incelenmiştir. Öncelikle, Giriş bölümünde İkinci Yeni şiir hareketinin temel nitelikleri hakkında genel bilgi verilmiştir. Birinci bölümde kendi yazı ve konuşmalarından, anılarından, yakın çevresinin onun hakkında anlattıklarından yola çıkılarak Cemal Süreya'nın yaşam öyküsü anlatılmıştır.Daha sonra da sanat yaşamı ile ilgili bilgi verilmiştir. İkinci bölümde ise, şairin sanat, edebiyat ve dille ilgili görüşlerine yer verilmiştir. Son bölüm olan ve tezimizin ana gövdesini oluşturan üçüncü bölümde de Cemal Süreya'nın şiirleri dört başlık altında incelenmiştir.Bu başlıklar: Temalar Biçim ve teknik özellikler Ahenk unsuru Dil ve üsluptur. Sonuç bölümünde, şiirlerin çalışmamız boyunca tespit ettiğimiz nitelikleri özlüce ortaya konmuş ve Cemal Süreya'nın Türk şiiri ve İkinci Yeni şiir hareketi içindeki yeri belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the poetries of Cemal Süreya, who is in relation with İkinci Yeni, are examined. First of all, the lines of ikinci Yeni, which has an important place in Turkish Literature, are given. In the first part,from his own writings, conversations and memories, the biography of Cemal Süreya is tol&Then, his art life is told. In the second part, thoughts of Cemal Süreya about art,Turkish and World literature and language are given. The poetries are examined in the third part,which is the last and main part of our study. They are examined in four headlines. These are: Theme Formal and technical specialities Harmony Language. In the Conclusion part, the conclusions of our study, the lines of Cemal Süreya's poetries are arranged.The importance and the place of Cemal Süreya in the Turkish Literature are designed. -.?>-.-**?.a*30* -ass s