Sosyal ve ekonomik açıdan bugünkü Hindistan
Today's India in social and economic perspective
  1. Tez No: 117693
  2. Yazar: NURHAYAT BİNGÖL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ MACUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET BİNGÖL, Nurhayat, Sosyal ve Ekonomik Acıdan Bugünkü Hindistan. Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof.Br.tnci Macun» 68s. Bu çalışma ile günümüz Hindistan'ının sosyal ve ekonomik durumu ana hatları ile incelenmiş ve elde edilen verilerin derlenmesi suretiyle ülkemizde Hindistan'ın bu alanda tanınmasına katkıda bulunulması amaçlanmıştır. Yapılan araştırma sonucunda; Hindistan'ın dünyanın beşinci en büyük ekonomisi olduğu, alım gücü açısından bakıldığında gelişmekte olan ülkeler arasında ikinci en büyük yurt içi hasılaya sahip, federal sistemle dünyanın en büyük demokrasisi olan bağımsız yargısı, özgür basını, güçlü bir girişimcilik yeteneği ve değişik kültürleri barındıran halkıyla büyük bir pazar olduğu görülmüştür. Mühendisleri, bilim adamları, teknisyenleri, yöneticileri, ve eğitimli personeli dünyada en iyiler arasındadır. İş ve ticarette ingilizce kullanımı yaygın olup, özellikle bilgi teknolojisi sektöründe büyük gelişme içinde olduğundan ekonomik açıdan dünya için çekici hale gelmiş ve büyük global girişimler için çok uygun bir ülke olmuştur. 67
Özet (Çeviri)
SUMMARY BİNGÖL, Nurhayat, Today's India in Social and Economic Perspective. Master's Thesis, Advisor: Prof. Dr. İnci Macun, 68p. In this study, current economical and social conditions of India were investigated. The aim of the study is to assist introduction of India in Turkey by putting in order obtained data. The results of the investigation shows that; India has the fifth biggest economy in the world, it has the second biggest purchasing power among developing countries, it has strong entrepreneur ability and has a harmony of different cultures. Engineers, scientists, technicians, managers and educated staffs of India are among the best of the world. English usage is widespread in trade and job. Because India has a big development especially in the information technology, India become very attractive with respect to economical aspect, and become very satiable country for big global enterprise. 68