Türkiye-Türkmenistan ilişkileri
Turkey-Turkmenistan relations
- Tez No: 100142
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NAİL ALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Ill Özet Tez esas olarak üç bölümde inceleniştir. Birinci bölümde bugünkü mevcut Türkmenistan-Türkiye ilişkilerine değinilmiştir. İkinci bölümde ise bölgedeki etkin devletlerin durumu ele alınmıştır. Son bölüm ise Türkiye-Türkmenistan ilişkilerinin gelecekte daha da gelişmesi için üzerinde durulması yararlı olabilecek fikirler dile getirilmiştir. Eklerde ise yardımcı bilgiler verilmiştir. Bugün Türkiye - Türkmenistan ilişkisi önemli seviyeye ulaşmıştır. Tarih, dil, din, ırk ve kültürel açılar dan birçok ortak geçmişi olan bu iki kardeş ülkenin karşılıklı çıkarlara dayalı ilişkisi mevcuttur. Siyasi, kültürel ve ekonomik açıdan Türkiye'nin verdiği destekler Türkmenistan ile olan ilişkilerini daha da derinleştirmiştir. Türk girişimciler Türk Cumhuriyetleri'ne önemli yatırımlar gerçekleştirmiştir. Türkiye bu ülkelere en fazla yatırım yapan bir ülke konumuna gelmiştir. Bağımsızlığını kazanmış Türk Cumhuriyetleri ile sıcak ilişkiye giren ülke tek Türkiye değildir. Bunların başında da Rusya Federasyonu gelmektedir. Rusya bölgede kendi aleyhine gelişecek her türlü oluşumları istememektedir. Bundan dolayı bölgede etkin olmak isteyen İran ile kendi çıkarları doğrultusunda işbirliği yapmaktadır. Hindistan da buna dahil edilebilir. Bölgede bu ülkelerle rakip olan Çin ve Pakistan gibi ülkeler de birbirine yaklaşmaktadır. Bölge ile global düzeyde ilgilenen ABD'nin yanında Avrupa Birliği ve İsrail gibi ülkeler Türkiye - Türk Cumhuriyetleri ilişkisine olumlu göz ile baktığı söylenebilir. Türkiye bu Türk Cumhuriyetleri'ne yönelik politikasında, bölgedeki etkin ülkelerin dış politikasını takip etmelidir. ABD, Çin, Pakistan ve İsrail gibi ülkelerle bölgede işbirliğine gitmesi gerekir112 Uzun vadeli Türkmenistan-Türkiye ilişkisi bölgedeki dengelerin oluşmasına bağlı olacaktır. Bu gelişmeler daha iyi bir şekilde değerlendirilebilirse Türkiye- T ürkmen İstan ilişkisinin geleceği parlak olacaktır.
Özet (Çeviri)
114 Summary The thesis about Turkey-Turkmenistan relations consist of three parts. In the first part of the thesis, current bilateral relations have been held. The second part of the thesis is about the situations of the influential countries in region. As for the last part suggestions have been made to improve Turkey-Turkmenistan relations. Today, bilateral relations have improved considerably. These two countries sharing common history of language, religion, race and culture have relations based on mutual interests. Turkey's political, cultural and economic support Turkmenistan has helped to further bilateral relations. Turkish enterpreneurs have made investment on Turkic Republics, which made Turkey the prime supporter of these countries. Turkey is not the only state which has established relations with Turkic Republics gaining independence. Russian Federation is another country having relation with them. Russia is not in favor of any formation which will devolop against itself. There fare, it is cooperating with Iran making efforts to enhance its influence in the region. The devolopments in the region also include India. Such rival countries as China and Pakistan in the region are deepening their bilateral relations. It can be said that together with the EU and Israel, the United States taking a global approachtotle developments in the region appreciates Turkey-Turkic republics relations. Turkey in its policy on these republics should adopt the policies of the influential countries in the region it should cooperate with the US, China, Pakistan and Israel in the region. Long-term Turkey-Turkmenistan relations are dependent on the formation of balances in the region. If these developments are taken advantage of, future bilateral relations will be very promising.