Bedenselleştirme (somatizasyon) belirtileri olan hastaların sosyo-kültürel açıdan incelenmesi
Sociocultural features of patients with somatizasyon symptoms
- Tez No: 117709
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER İLBARS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Psikiyatri, Anthropology, Psychiatry
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Bir psikiyatri kliniğine bedenselleştirme belirtileriyle başvuran hastalan klinik tanı, demografik ve aile özellikleri açısından sosyo-antropolojik bakış açısıyla inceleyerek ortaya çıkan belirtilerin ifade edilmesini belirleyen kültürel etkenlerin araştırılması amaçlanmıştır. SSK Ankara Eğitim Hastanesi Psikiyatri Polikliniği' ne 2000 yılı içerisinde Ocak- Ağustos ayları arasında bedensel yakınmaları nedeniyle başvuran ya da bu nedenle diğer kliniklere başvuran, tıbbi bir neden bulunamadığı için psikiyatri polikliniğinden konsültasyon istenen hastalar Prime-MD (primary evaluation of psychiatric disorders- Psikiyatrik Hastalıları Değerlendirme Formu) değerlendirmesi ve anket görüşmesi sonunda tam sayı yöntemiyle çalışmaya alınmıştır. Sonuç olarak somatizasyon belirtilerini gösteren hastanın sosyo-kültürel özellik profili bu konuda yapılan çalışmalarla uyumludur. Hastanın ruhsal yakınmalarını ifade tarzı ailenin sağlık konusundaki tutumlarıyla ilişkili görünmektedir. 69
Özet (Çeviri)
SUMMARY The patients with somatization symptoms, who have admitted to an outpatient unit of a psychiatry clinic, were evaluated according to socio-cultural and family characteristics by the point of view of social anthropology. We have aimed to find the influential cultural factors in discourse. Prime-MD (primary evaluation of psychiatric disorders) and a questionnaire evaluated the patients with somatization symptoms, who have admitted to SSK Ankara Education Hospital between January and August 2000. The patients were selected by full number method. As a result the profile of the patients with somatization symptoms have been found similar to the studies. The pattern of expression of psychological symptoms has been seemed to be in relation with the illness attitude of the family. 70