Dört grup evli kadının-konversiyon bozukluğu, intihar girişimi, psikonevrotik poliklinik hastaları, normal kontrol-karşılaştırmalı incelenmesi
- Tez No: 13640
- Danışmanlar: PROF.DR. ŞAHİKA YÜKSEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
81 ÖZET Bu çalışma, evli kadınların psikiyatri poliklinik ve acil polikliniğine başvurularının çokluğunun gözlenmesinin bir ürünüdür. Araştırmamız değişik nedenler ve belirtilerle İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Psikiyatri Kliniğine gelen bu kadınların birbirinden ayrılan ve benzer özelliklerini saptamak, bulgularımız ışığında onları anlama, değerlendirme, yardımcı olma amacıyla başlatılmıştır. Uygulamamız, 30 'ar kişilik 4 gruptan oluşan, 120 evli kadını kapsayan bir örneklem grubuyla gerçekleştirilmiştir. Örneklemi oluşturan ilk üç grup, konversiyon bozukluğu, intihar girişimi ve nevrotik yakınmalarla kliniğe başvuranlardan oluşmaktadır. Dördüncü grubumuz ise diğerleriyle temel ölçüt uygunluğu gösteren, normal popülasyondan, rastlantısal örneklemle seçilmiş kontrol grubudur (Benzer sosyo-ekonomik düzeyde olanlar çalışmaya alındı). Deneklerin araştırmaya alınma ölçütleri: - Evli olmak, - Okur-yazar olmak, - Ölçekleri kendi kendine uygulayabilecek, zeka, beceri ve uyuma sahip olmak, Araştırma için gönüllü olmaktan oluşuyordu. Bütün grupların incelenmesinde SCL-90-R, Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri, Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği ve tarafımızdan hazırlanan görüşme formu kullanılmıştır. Belirlenen yöntem gereği, görüşmeler her denekle bireysel olarak yapılmıştır. Verilerden elde edilen bulgular uygun istatistiksel yöntemlerle değerlendirilmiştir.Sonuçta:. Araştırmamıza katılan kadınların % 82.5 'i ev kadını, genellikle ilkokul mezunu, çoğu alt, daha azı orta sosyo-ekonomik düzeyden geliyorlardı.. En genç ve evlilik süresi en kısa grup intihar girişimi grubu idi. Yaş ortalaması en yüksek ve evliliği en uzun süreli olan grup poliklinik psikonevroz grubu idi. Çoğu 2-3 çocuğa sahiptiler. Eşleri ve kendileri çok çocuklu ailelerden geliyorlardı. Poliklinik psikonevroz grubunda ilk çocuk olma özelliği diğer gruplara göre dikkat çekiciydi. Gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı, belirgin anne-baba ilişki sorunu saptanmadı.. Tüm gruplar en sık olarak (% 44.2) aile öykülerinde psikonevroz bildirdiler. Konversiyon bozukluğu ve poliklinik psikonevroz grubunda aile-içi konversiyon bozukluklarına sık rastlanıyordu.. Kontrol grubu dahil, tüm gruplarda geçirilmiş kon versiyon bozukluğu öyküsü vardı. Konversiyon bozukluğu grubunun hepsi en az iki kez konversiyon bozuklusu geçirmişti.. Her üç grup hastanın da daha önce sıklıkla psikiyatr dışı doktorlara başvurduğu görüşmeler sırasında anlaşıldı. Deneklerin % 65 'inin premenstrual sendrom tanımlamasına karşın, intihar girişimi ve konversiyon bozukluğu ile acil polikliniğe gelenlerin çoğu premenstrual dönemde değildi.83. Hemen hemen tümünün dini inancı vardı. Geleneksel kurallara bağlıydılar.. Bütün gruplarda, kadınla erkeğin anksiyetelerini değişik sosyalizasyon kalıplarıyla giderme yöntemlerinin nicelik ve çeşitlilik açısından farklılık gösterdiği belirlendi. İntihar girişimi grubunda bu durum daha belirgindi.. % 50. 8 'i görücü usulüyle evlenmişlerdi. Poliklinik psikonevroz grubunda kendi isteğiyle evlenme oranı daha azdı.. Poliklinik psikonevroz grubunun eşle iletişim sorunu, eşe karşı olumsuz duyguları ve cinsel sorunları -diğer gruplardan istatistiksel olarak anlamlılık göstermemesine rağmen- daha fazlaydı.. SCL-90-R'ın değerlendirilmesinde belirti dağılımı en çok poliklinik psikonevroz grubunda saptandı. Bedenselleştirme, anksiyete, depresyon, fobi, psikotizm, obsessif-kompülsif skor diğerlerinden daha yüksekti. İntihar girişimlerinde kişilerarası duyarlılık ve paranoid düşünce, konversiyon bozukluğu grubunda ise, düşmanlık skoru diğer gruplardan yüksek bulundu. Kontrol grubu dahil tüm grupların sürekli kaygı puanları normal değerlerin üzerindeydi. Durumluk kaygı puanı en yüksek olan grup konversiyon grubuydu. Sürekli kaygı puanı ise intihar girişimleri grubunda diğerlerinden daha yüksekti.. İntihar girişimleri grubu, diğer gruplara göre daha düşük benlik saygısı skoru vermekle birlikte tüm grupların benlik saygısı orta düzeydeydi.84. İntihar girişimi grubu diğer gruplardan daha çok evliliklerinde eşlerinin ailesinin etkin oluşu, eşin sorumluluk almayışı, iletişime açık olmayışı yakınması bildiriyordu.. İntihar girişimi grubunda eşin ailesiyle birlikte oturma oranı, diğer gruplara göre daha yüksekti.. Poliklinik psikonevroz grubunun üçte birine yakın bölümü evliliklerinin daha önceki dönemlerinde eşin ailesiyle birlikte oturmuşlardı.. Olumsuz nitelikli yaşam olayları üç hasta grubunda kontrol grubundan daha fazlaydı.. Tüm gruplar değerlendirildiğinde poliklinik psikonevroz grubundaki deneklerin daha önce ve halen konversiyon bozuklukları geçirdiği, evliliklerinin önceki dönemlerinde intihar girişimleri ve düşüncelerinin olduğunun belirlenmesi, evlilik süresi içinde yaşanılan olumsuzlukların, bu kadınlarda Seligman'ın öğrenilmiş çaresizlik modeline uyan bir tür depresyon geliştirdiğini düşündürmektedir. Bu nedenle, acil polikliniğe intihar girişimi ve konversiyon bozukluğu ile başvuranların ileride daha depresif, çözümü ve yardımı güçleştiren belirtilerle psikiyatri polikliniklerine başvurmaları beklenebilir.
Özet (Çeviri)
85 SUMMARY This study is the result of an observation of the high frequency of married women referral both to the outpatient department and to the emergency services. The research work has been conducted with on end to determine the similarites and differences between the women who have been referred to the department of Psychiatry of The Istanbul Medical Faculty, to understand them, to assess and to help them with their problems. The research sample covers four groups of 30 women each totalling to a number of 120 women in all. Three of the four groups were referred /to our psychiatry clinic with conversion disorder, suicide attempt and neurotic complaints respectively. The fourth group consisted of normal control subjects chosen by random sampling and matched according to their socio-economic status. Inclusion criteria of the subject were: - to be married - to be literate - to have sufficient intellectual and adaptive skills to be able to fill out the scales by themselves - and to volunteer for the research. SCL-90-R, State-Trait Anxiety Inventory, Rosenberg Self -Esteem Scale and an interview form prepared by us have been filled out by all groups. In accordance with the speci fied method, all interviews with the subject have been carried out individually. The findings acquired from the data have been evaluated by the use of appropriate statistical methods.86 As a result, it was found that:. 82.5 % of the women who participated in our research were house wives, usually graduated from primary school, most of them of lower socio-economic and a smaller percent of them from middle socio-economic status.. The youngest and the most recently married group was the suicide attempt group. The oldest age group and the one who had the oldest history of marriage was the out patient group with psychoneurosis.. Most of the subjects had two or three children. Their husbands and themselves were of families with many children. The outpatient department psychoneurosis group stood out among the other groups as being more frequently the oldest children of the family.. No conflicts between the parents in any of the groups were noted as statistically significant.. All groups reported most frequently a history of psychoneurosis in their family (44.2 %). Conversion disorder in the family was frequent in the conversion disorder and the outpatient psychoneurosis.. The findings of all groups including the control group revealed a history of conversion disorder. All subjects in the conversion disorder group had had at least two conversion episodes.. It was understood during the interviews that in all three of the groups the patients had frequently consulted physicians of non-psychiatric origin previously.87. In spite of the fact that 65 % of the subjects defined a premenstrual syndrome, most of the patients who had applied to the emergency service with suicide attempt and conversion disorder were not in their premenstrual period.. Almost all of the subjects were conformist and had religious beliefs.. In all groups a difference in terms of quantity and variation was detected between the women and the men in the choice of a cathartic method for their anxieties by the use of various socialization patterns. This state of affairs was more priminent in the suicide attempt group.. 50.8 % of the subjects had married to a husband of their families' s choice. In the outpatient psychoneurosis group, the rate of marriage to a husband of their own choice was even less. The outpatient psychoneurosis group revealed a greater frequency of communication and sexual problems with and negative feelings towards the spouse than the other group although the difference remained statistically insignificant. SCL-90-R disclosed the incidence of the highest number of sympotms with greatest intensty in the outpatient psychoneurosis group. Somatization, anxiety, depression, phobia, psychoticism and obsessive-compulsive scores were higher than in other groups. Where as in suicide attempts it was interpersonal sensitivity and paranoid ideation scores which were found to be higher, hostility score was the higher in the conversion group.. Trait anxiety scores in all groups including the control group were found to be above the normal valves. The88 conversion group had the highest state anxiety scores, where as the suicide attempt group had higher trait anxiety scores than all of the other groups.. Although the suicide attempt group disclosed a lower self-esteem score than the other groups, all of the groups revealed a medium level self-esteem. The suicide attempt group reported an active attitude on the part of the family of their spouses, a reluctance of their spouses to take over their marital responsibilities and to participate in active communication more often than in other groups.. The suicide attempt group revealed a higher rate of living with the family of the spouse as a traditional family than the other groups.. Almost one third of the outpatient psychoneurosis group had a history of a traditional family life in which they had lived with their husband's family in the past.. Negative life events were more prevalent in the three patient groups than in the control group.. An evaluation of all group disclosed both a current and a history of conversion disorder in the outpatient psychoneurosis group. The fact that they either had suicidal thoughts or attempts in the early periods of their marriages and the presence of negative marital life situations development of a depression which suits the learned-helpless ness model of Seligman in theese women. Therefore, it might be expected that referrals to the emergency service with suicide attempts and conversion disorders would consult the outpatient departments with more depressed and complicated89 symptoms which would render help and solution to their problems more difficult in the future.