Emeviler'de ticari hayat
Commercial life in Umayyad
- Tez No: 117719
- Danışmanlar: PROF.DR. İRFAN AYCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Çelik, Sezai, Emeviler'de Ticari Hayat, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof. Dr. İrfan A YCAN, 94 s.“Emeviler'de Ticari Hayat”konulu bu araştırmada, İslam medeniyeti ve tarihinde önemli bir dönüm noktası oluşturan Emeviler'de ticari faaliyetler ve kurallar ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Araştırma giriş kısmından sonra iki bölümden meydana gelmiştir. Araştırmanın birinci bölümünde“Emevîler Döneminde Ticari Faaliyetler”başlığı altında ilk olarak ticari amaçlı yapılanmalara değinilmiştir. Ticari amaçlı yapılanmalardan olan çarşı ve pazarlar bu dönemde fiziki ve fonksiyon açısından oldukça gelişmiş ve çeşitli meslek gruplarına ayrılmıştır. Diğer yandan çarşı düzeni ve görevleri konusunda gerekli atılım yapılmış ve çarşı pazar işlerini düzenleyen çarşı idaresi, günümüz belediye zabıtasını andıran bir görev üstlenmiştir. Devletin bütün bölgeleri ve şehirleri karayoluyla birbirine bağlanmış ve bu yollar üzerinde yolcuların ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik yapılar oluşturulmuştur. İç ve dış ticarette karayolunun yanı sıra denizyolu da kullanılmış ve bazı limanlar denizyolu ticaretinde büyük bir önem arz etmiştir. Devletin değişik bölgelerinde imal edilen ürünler bölgelerin ihtiyaçları oranında ticari akışa neden olmuş ve ticarette yakından uzağa doğru bir seyir izlenmiştir. İkinci bölümde ticaret kuralları ve yaptırımlarına değinilmiştir. Ticaret için vazgeçilmez bir unsur olan para konusunda da asıl gelişme bu dönemde sağlanmış ve önceki paralar tedavülden kaldırılarak ulusal para sistemine geçilmiştir. Ayrıca tüccarın haklarını korumaya yönelik adımlar atılmış ve tüccara sağlanan kolaylıklar neticesinde de ülkede ticari bir hareketlilik gözlenmiştir. Yine bu dönemde devletin değişik bölgelerindeki tacirlerle yapılan ticari faaliyetler neticesinde ülkede kültür ve dil birliğinin temelleri atılmış ve yine bu faaliyetler neticesinde İslam 'in yayılma süreci hızlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Çelik, Sezai, Commercial Life in Umayyad, Master's Thesis, Advisor: Prof. Dr. İrfan AYCAN, 94 p. In umayyad period, a turning point in the history of islamic civilization commercial life had a great significance. Our study titled as“Commercial Life in Umayyad Period”has primarily deal with the markets of this period. These markets were greatly expanded in this period and accordingly many officals similar to those of municipality also arisen. All parts and provinces of the state were joined together via highways and many manufactured goods from various parts of the state gave rise to commercial flux then. In oversea commercial relations the unique way of transporting the goods was see, and especially the eastern countries took part in this relations. The main developments in currency put into effect in this period and all currents were abolished and national one implemented. Moreover, many advencements with regard the traders were achieved and abundancy in the country in many respect toot place. Commercial activities in this period faciliated the ways of interrelating the traders from many parts of several countries. And as a result of these activities the expansion of islamic belief to the non-muslim territories gained a momentus and finaly predominated culturaly. In brief, many rules in commercial life were developed in Umayyad periods and has validity in many areas nowadays. '^k ff^ii^M^- tteit üs