Emeviler dönemi merkezi şehirlerde müslümanların gündelik hayatı
The Daily life of muslims in the central cities in the period of umaiyads
- Tez No: 141246
- Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN AYCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 469
Özet
ÖZET Altınay, Ramazan, Emevîler Dönemi Merkezi Şehirlerde Müsülümanların Gündelik Hayâtı, Doktora Tezi, Danışman: Prof. Dr. İrfan Ayçan, 459 s. Emevî devletinin kurucusu Muâviye'dir. Aynı hanedanın Süfyânî kolundan 3 ve Mervânî kolundan 11 olmak üzere başa geçen toplam 14 halîfe ile 91 sene hüküm sürmüş olan Emevîler, siyâsî târihi kadar medeniyet, kültür ve gündelik hayât açısından da araştırılması gereken önemli bir dönemdir. İslâm toplumunun maddî uygarlık açısından gelişiminde hep Abbasîler söz konusu edilir. Halbuki, uygarlık adına birçok gelişme Emevîler döneminde başlamış, İslâm kültür ve medeniyeti çeşitli alanlarda sanatkârâne örneklerine ve bâzı şaheserlerine bu dönemde kavuşmuştur. Bu çalışmada Emevîler döneminin; yeme-içmeden giyim kuşama, bayramlardan düğünlere, örf, âdet ve geleneklerden eğlenceye, kazanç yollarından bilime, sanattan sağlığa ve doğumdan ölüme kadar uzanan ve çok geniş bir yelpazeyi içine alan gündelik hayâtı incelenmiştir. Çalışma konusu, mekân olarak önemli bâzı merkezî şehirlerle, içerik olarak da gündelik hayâtın temel bâzı yapılarıyla sımrladırılmıştır. Giriş kısmında, çalışmanın metodve kavramlarıdan sonra kullanılan temel kaynaklar ve araştırmalar tanıtılmıştır. Daha sonra, bir altyapı oluşturması açsından, gündelik hayâtın aktörleri diyebileceğimiz insan unsuru ele aldınmıştır. Bu münâsebetle heterojen bir yapı arzeden Emevî toplumunun yöneten-yönetilen, efendi- köle, çalışan-çalıştıran, eğlenen-eğlendiren, Müslim-Gayr-i Müslim vb. şeklinde çalışmanın hemen her yerinde karşımıza çıkacak olan gündelik hayâtının aktörleri, dönemin genel durumuna uygun bir şekilde etnik, dînî, kültürel ve sosyal tabaka açısından çeşitli tasniflere tâbi tutulmaya çalışılmıştır. I. Bölüm' de cami, yönetim binası, çarşı-pazar, meydân, cadde ve sokak, mahalle, ev, hamam, hapishane, mezarlık gibi gündelik hayâtın dinî, idâri, ticarî, toplumsal, sosyal vb. mekânları ile eğlence ve yarış, oyun, gezinti ve vakit geçirmeyle doğrudan ya da dolaylı olarak ilgili, saray/dâru'l-imâra ve çarşı pazarlar, meyhaneler, dâru'l-kıyânlar ve oteller, şarkıcıların evleri, halk kulüpleri, bâzı eşraf konakları ve bahçeleri, piknik/mesîre yerleri, kayık gezinti yerleri, hipodromlar ve manasıtırlar gibi pek çok eğlence mekânı işlenmiştir. Kısacası çalışmanın Birinci bölümünde, 'Gündelik hayât nerelerde, hangi mekânlarda ve nasıl yaşandı?' şeklinde özetlenebilecek temel soruya cevap aranmıştır. II. Bölüm' de ise, gündelik hayâtın çeşitli yapı ve görüntüleri, yani içeriği ele alınmıştır. Bu münâsebetle, giyim kuşam, yeme içme, bayramlar, düğünler, örf ve âdetler, kazanç yolları, genel eğitin ve kültür düzeyi, sanat ve sağlık söz konusu edilmiştir. Emevîler döneminde eğlence mekânları kadar, eğlence çeşitlerinin de fazla olduğu görülmektedir. Bu dönemde adetâ patlama yapan müzik, eskiden beri güçlü bir geleneği olan ve aynı şekilde konusunu zenginleştirerek konumunu sürdüren şiir, raks, halîfeler ve valilerce düzenli olarak yapılan gece sohbetleri, avcılık, muhteşem hipodromlarda yapılan ve halkın da coşkuyla katıldığı at yarışları, hayvanlar ve kuşlarla vakit geçirme, gençlerin oynadığı çeşitli oyunlar, tavla, satranç, bâzı kumar oyunları, çevgân, şaka ve mizah, bizim tespit edebildiklerimizde. Bu bölümde cevap aradığımız temel soru ise, 'Gündelik hayâtta neler oldu, neler yaşandı?' şeklinde formüle edilebilir.
Özet (Çeviri)
ABSRACT Altmay, Ramazan, The Daily Life of Muslims in The Central Cities in The Period ofUmaiyads, Doctorate, Advisor: Prof. Dr. İrfan AYCAN, 459 pg. The founder of Umaiyad State is Muawiya. The State of Umaiyads, wich has got totally fourten Caliphs from the same nobility, whose are three Caliphs of Sufyanian branch and eleven Caliphs ofMarwanian branch, prevailed in power about 91 years and because of the importance of the culture and daily life as much as political history, this period has to be surveyed by researches. Altough the said that materially civilation in the muslim community was improved in the period ofAbbasian power, the fact that on befahl of civilation improvement, civilation started in the Umaiyad' s period, and muslim culture and civilation had got various artistically samples and some magnificent monuments in this period. In this Study the period of Umaiyad daily lifes, which are consisting of the patterns of eatings and drinks, wearings and dressings, feasts and national holidays (bairams), customs, habits and diversions (jokes), the various of gains (profits), mentality ofsiences, arts and healths, ceremony of births and deathsare are surveyed. Contents of the study are restricted by the some central cities, which are important sites and basic institutions of daily lifes. This study is contained an introduction and two chapter. In the chapter of the introduction, methodology and notions of the study are defined, and afterwards basic bibliographies and researchs are presented İn the same chapter, because of the component of the daily and social life, the human and his features are examined. In the light of this connection; the activists like gentleman and slave, worker and employer, entertain and to be entertained, muslim and non-muslim in the Umaiyad society, which is containing heterogen configuration, are important players for society. And in this study they are classfied by the aspects of religious, cultures and social categories. In the firs chapter; components and institutions of daily lifes like mosque, head office, bazaar-market, square, street, road, district, house, bath, prison, grave etc are described and in addition to these diversions and competitions, plays, excursions, palaces / head offices that are related to diversions directly or indirectly, bazaars, pubs, bordellos, hotels, houses of the singers, public houses, gardens and villas of some richmen, sites of picnics, excursions of boats, hippodromes, monasteries are described Shortly in this chapter the question of“how and where were the daily life survived?”is answered In the second chapter; aspects and constitutions, namely its contents, are described And for this reason the patterns of eatings and drinks, wearings and dressings, feasts and national holidays (bairams), customs, habits and diversions (jokes), the various of gains (profits), arts, healths, the level of education and culture are mentioned In the Period of Umaiyad the various of diversions are important as much as residences of diversions. And additionally, musics, poem, dance, hunting, races of horses, animals and birds jokes, nights conversations ofchaliphs and governers, stable, chees, gambles, the games of youngs, polo, humour are determined by us. In this chapter answered basic question is formulated that“In past What happened and what survived in the daily life?”.