Finansal piyasaların düzenlenmesi ve denetiminde yeni yaklaşımlar ve Türkiye için değerlendirmeler
New approaches in the regulation and supervision of financial markets and an evaluation on Turkey
  1. Tez No: 117723
  2. Yazar: FERHAT ÖZÇAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZDEMİR AKMUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 346
Özet
ÖZET Finansal düzenleme ve denetim rejimlerinin oluşturulmasında kurumsal, işlevsel ve amaçsal olmak üzere üç temel yaklaşım bulunmaktadır. Bu üç modelin hepsine uygulamada karşılaşılmakla birlikte, bunların gittikçe bir kombinasyonu şeklinde birleşik yaklaşımlara yönelindiği görülmektedir. Birçok ülke tek finansal düzenleyici kurumlar oluştururken, diğer bazı ülkeler bu konu üzerinde yoğun şekilde çalışmaktadırlar. Düzenleyici kurumların birleşmesi yönündeki görüşler finansal konglomerasyonların denetimi, düzenleyici etkinlik, ürün ikamesi, sistemik risk, rekabetçi tarafsızlık, düzenleyici esneklik, tutarlı düzenleme, gelişmiş sorumluluk, çatışmaların çözümü ve profesyonel personele sahip bir yapı geliştirme başlıkları altında ele alınırken; birleşmeye karşı çıkanlar finansal kuruluşlar arasındaki farklılıklar, açık olmayan amaçlar, amaçlar arasında denge sağlanamaması, ölçek disekonomileri, sınırlı sinerjiler, ahlaki riziko, aşırı güç ve değişim sürecinin iyi yönetilememesi görüşlerini ileri sürmektedirler. Türkiye'de ise; finansal sistemin küçük olması, aşırı bir konsantrasyonun bulunması, finansal konglomerasyonların her alanda egemen olmaları, yoğun bir liberalizasyon süreci ve bu süreçte ekonomiye büyük maliyetler getiren önemli krizlerle karşılaşılması, düzenleyici ve denetleyici sistemin dağınıklığı ve çeşitli amaçlar arasında bir denge sağlanması gereği düzenleme ve denetimde birleşik yaklaşım ihtiyacını doğurmaktadır. Türkiye'de birleşik bir düzenleyici kurum oluşturulmasının önündeki en büyük risk ise, değişim sürecinin iyi yönetilememesi olarak görülmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT There are three broad approaches to the structure of financial regulatory and supervisory regimes: (1) institutional, (2) functional, and (3) objectives-based. All three models are found in practice, and increasingly one finds consolidated approaches that entail some combination of these three. Among various countries single financial supervisory authorities that cover most traditional sectors have been established or under active consideration. A wide range of arguments have been advanced in favour of unification. These are supervision of financial conglomerates, competitive neutrality, regulatory flexibility, regulatory efficiency, improved accountability, avoiding systemic risk, product substitution, consistency, conflict resolution and developing a body of professional staff. The list of arguments against unification include unclear objectives, diseconomies of scale, limited synergies, moral hazard, traditional distinctions between institutions, imbalances among various regulatory objectives, excessive power and unpredictability of change process. In Turkey, the small size of financial system, high concentration levels, dominance of financial conglomerates and rapid change and innovation as a result of recent financial liberalization require an integrated approach to the financial regulation and supervision. Besides, the need to balance the various regulatory aims, the huge costs of financial crises on the economy and scattered regulatory bodies also support this view. The main risk to the formation of an integrated regulator is unpredictability of change process.