Ankara il merkezi 7-11 yaş grubu ilköğretim çocuklarında bazı antropometrik ölçüler ve oransal ilişkilerin incelenmesi
To Asses anthropometric measurements between their relationship to their raito at 7-11 age groups primary school children in Ankara
  1. Tez No: 117724
  2. Yazar: GÜLÜŞAN ÖZGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GALİP AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Anthropology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik ve Paleoantropoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Bu araştırma Ankara 'da yaşayan üst sosyoekonomik gruba mensup 7-11 yaş grubu kız ve erkek öğrencilerden alınan antropometrik ölçülerin ve aralarındaki oransal ilişkilerin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu amaç doğrultusunda Ankara ili; Çankaya, Keçiören.Yenimahalle ve Altındağ ilçelerine bağlı özel ilköğretim okullarından, 242 erkek ve 242 kız olmak üzere toplam 484 birey rastgele örnekleme yöntemiyle seçilmiş ve her denek üzerinden 12 antropometrik ölçü alınmıştır. Antropometrik ölçümlerin alımında IBP (International Biological Programme)' nın önermiş olduğu teknikler kullanılmıştır. Toplanan bilgilerin istatistiki analizleri yapılarak her yaş ve cinsiyet için ortalama değerleri, standart sapmaları, korelasyonları ve oransal değerleri hesaplanmıştır. Yaptığımız analizlerle çocukların yaşa ve cinsiyete göre gelişimleri incelenerek, ülkemizde yapılan daha önceki araştırma bulguları ile karşılaştırılmaları gerçekleştirilmiştir. Araştırmamızda kız ve erkek çocuklarının boy, ağırlık, üst ve alt ekstremite uzunlukları yönünden önceki yıllara oranla yüksek değerlere sahip olduğunu göstermiştir. Kız ve erkek çocuklarının gelişmesinde 10 yaşa kadar antropometrik ölçüler yaklaşık aynı değerlerde iken; kız çocuklarının büyüme gelişme dönemine erken girmesi nedeni ile 10 yaş sonrası kız bireylerin erkek bireylere göre antropometrik ölçü değerlerinde artış saptanmıştır. 71Allometrik incelemeler, vücudun alt ve üst tarafının büyümelerinin farklı hızlarda ve farklı dönemlerde gerçekleştiğini; sosyoekonomik faktörlerin vücut oranlarının oluşmasında etkin olduğunu göstermiştir. Araştırmamızdan elde edilen boy, ağırlık, üst ve alt ekstremite değerlerinin yüksek düzeyde bulunması; çocuklarda fiziksel büyüme ve gelişmeye kalıtımın yanında, çevrenin ne kadar etkili olduğunu kanıtlar niteliktedir. 72
Özet (Çeviri)
SUMMARY The main aim of this study is to assess the differences in anthropometric measurements between their relationship to their ratio in the upper socioeconomic class in Turkish population. For this purpose 242 boys and 242 girls ( total 484 pupils) were selected randomly from the towns of Çankaya, Keçiören, Yenimahalle and Altındağ. Twelve anthropometric variables were measured on each subject through using methods that are recommended by the IBP ( International Biological Programme). The statistical, analysis of the collected data were made and mean standard deviation values of each age and sex computed with body proportions. In this study, the growth of the students by age and sex were investigated and they compared with the findings of other studies made in our country. The study showed that in this sample height, weight, upper and lower extremites measurements were getting be higher than old years. In the study we found the growth of the boys and girls, until 10 years old their anthropometric measurements as same as; but after the 10 years old girls, who reach the growth period earlier than boys, have high anthropometric measurements level. Allometric coefficients show that the pattern of of proportional changes with growth is not some at the upper part of body and the lower part of body. 73So the results indicate that socioeconomic factors affect the body proportions. In the study, height, weight, upper and lower extremites measurements were found which have high values. It was seen that there was a close relationship between growth of children and the social calsses, enviroment with genetics. 74