Türkiye'de peyzajın korunması için bir model önerisi
A model proposal for landscape protection in Turkey
  1. Tez No: 117733
  2. Yazar: EBRU POYRAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NESRİN ALGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET Uluslararası ve ulusal düzeyde peyzajın korunması, yönetimi ve planlaması için gerekli düzenlemeler ile uygulama çalışmaları dikkate alınarak, ne tür tüzel, kurumsal, ekonomik ve teknik önlemlerin alınması gerektiğinin bir model çerçevesinde incelenmesi ve önerilerin geliştirilmesi bu tez çalışmasının konusunu oluşturmaktadır. Doğal dengenin korunması, gelecek nesillere yaşanabilir bir çevre bırakılması ve yaşam kalitesinin artırılması, doğal karakteristikler gösteren alanların korunmasına bağlıdır. Bu nedenle, bu tür alanların hem kişisel hem kurumsal çabalarla korunması ve örgütlenmeye gidilmesi, kurumlar arasında koordinasyon sağlanması gerekmektedir. Her alanda koordinasyonun sağlanması, alman kararlarda kolaylık sağlayacağı gibi adı geçen alanların da özelliklerini koruyarak kamu yararına sunulmasına da olanak tanıyacaktır. Nüfus artışındaki ve göç hareketlerindeki mevcut durum değiştirilmeksizin, endüstri, tarım ve ormancılıkta köklü düzenlemeler yapılmaksızın ve nüfusun doğal çevre üzerindeki olumsuz etkileri azaltılmaksızın doğada gerçek anlamda biyolojik çeşitlilik, peyzaj ve kaynakların korunması mümkün görülmemektedir. Sonuç olarak çevre politikalarının uygulanması, çevresel altyapının güçlendirilmesi, çevre sorunlarının ekonomik kararlara entegre edilebilmesi ve Türkiye'nin çevre konusunda uluslararası taahhütlerini, yükümlülüklerini yerine getirmesi gerekmektedir. T ¦Swim» 118
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Examinig the legal, instutional, economical and technical precautions those, considering the practical studies and necssary regulations, are necessary to be taken to plan, manage, and protect the landscape on a national and international platform and developing in a model frame is forming the subject of this thesis. Protecting the balance of the nature, leaving a liveable environment to the future generations and increasing the life quality depends on the protection of the areas showing natural characteristics. For this reason, it is necessary to protect this kind of places both with individual and institutional efforts, to be organized and to set coordination between this institutions. Providing the coordination in any subject would make it easier to make decisions as it would give us an opportunity to protect the features of these areas and present them to common good. It doesn't seem possible to protect the naturel sources, the landscape and the biological variety in the nature, without changing the present situation about the growth of the population and migration, without making fundimental regulations about forestry, industry and agriculture, and without decreasing the negative effect of population on naturel environment. As a consequence, it is needed to put the environment policies into practice, to strenghten the environmental infrastructure, to be able to entegrate the environmental problems to the economical decisions and carrying out the Turkey's international responsibilities and commitments about the environment. 119