Borçlunun üçüncü kişilerdeki mal ve alacaklarının haczi
The attachment of the goods and the claims of the debtor
- Tez No: 117732
- Danışmanlar: PROF.DR. RAMAZAN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Usül İcra İflas Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
ÖZET Tezin konusunu uygulamada sıkça karşılaşılan“Borçlunun Üçüncü Kişilerdeki Mal ve Alacaklarının Haczi”oluşturmaktadır. Çalışma, üçüncü kişilerdeki alacakların haczi konusuna değinen bir giriş ve üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm“Borçlunun Üçüncü Kişilerdeki Mal ve Alacaklarının Haczi”nin genel hatlarıyla incelenmesine ayrılmıştır. Bu bölümde alacak kavramı, alacak haczinin yapılışı, üçüncü kişinin birinci haciz ihbarnamesine itirazı sonucu açılan menfi tespit davası üzerinde durulmuş ve üçüncü kişinin takip konusu alacağa ilişkin gerçeğe aykırı beyanının bir haksız fiil teşkil ettiği, bu sebeple adı geçen davada uygulanacak yargılama usulünün genel hükümlere tâbi olacağı sonucuna varılmıştır. Daha sonra üçüncü kişinin birinci haciz ihbarnamesine itirazına karşı takip alacaklısının sadece tazminat davası açması, ihtiyati haciz ve geçici haciz konulan incelenmiştir. Bu bölüm, borçlunun üçüncü kişilerdeki taşınır mallarının haczi konusuyla tamamlanmıştır. İkinci bölümde“Borçlunun Üçüncü Kişilerdeki Mal ve Alacaklarının Haczinde Özellik Arz Eden Durumlar”ele alınmıştır. Burada özellikle bankalardaki ve ortaklıklardaki alacakların haczi üzerinde durulmuştur. Daha sonra konunun mülkiyeti saklı tutma sözleşmeleri ile müstakbel ve erteleyici şarta bağlı alacakların haczinde arz ettiği özellikler incelenmiştir. Bu bölümde son olarak borçlunun maaş ve ücretinin haczi, icra hukuku kapsamında ele alınmıştır. Son bölüm borçlunun üçüncü kişilerdeki mal ve alacaklarının haczi konusunun İcra İflâs Kanunu'nda ve Âmme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkındaki Kanun'da yer alan benzer düzenlemelerle karşılaştırılmasına ayrılmıştır. Burada, anılan son kanundaki düzenlemenin yetersizliği ve günümüz hukuk anlayışınına uygun düşmediği belirtilmiştir. Çalışma, İcra ve İflâs Kanunu'nun 89. maddesinde yapılması gereken değişikliklerin incelendiği sonuç bölümüyle tamamlanmıştır. 149
Özet (Çeviri)
ABSTRACT“The attachment of the goods and the claims of the debtor in third parties”, which is often confronted in the application, is explained in the thesis. It includes an introduction and three main parts dealing with the attachment of the claims in the third parties.“The attachment of the goods and credits of the debtor in the third party”is superficially explained in the first part. This part deals with the concept of“claim”, attachment of the claim and action for negative declaratory relief, which result from the objection of the third party to the first attachment notice. It is also concluded that the third parties' unreal declaration concerning the claim, which is under legal proceedings is a tortuous act thus, the trial procedure which is to be applied in the aforementioned case, is due to the general provisions. Later on, the compensation case which is filled by the creditor, following the objection of the third party to the first attachment notice; cautionary and temporary attachments are examined. Lastly, this part deals with the attachment of the debtors' movable things in the third parties. In he second part, the issue of“exceptional conditions in the attachment of the goods and claims of the debtor in the third parties”is explained. In this part, the attachment of the claims especially in the banks and corporations is mentioned. Later, reservation of ownership contract and attachment of the future claims and suspensive conditional claims are examined. Lastly, attachment of the debtor's salary and wage is dealed in the scope of the enforcement law. In the last part,“attachment of the goods and claims of the debtor in the third party”is compared with the similar regulations both in the Execution and Bankrupt Law and the act concerning the collection procedure of public credit. In this part, it is mentioned that the latest regulations are insufficient and that they don't comply with the current understanding of law. The last part of the thesis examines the amendments which are to be done in the article 89 of the Law of Execution and Bankruptcy. 150