Türkiye'de sivil toplum kuruluşları: 17/8/1999 depreminde AKUT ve basındaki haberlerin içerik çözümlemesi
Non-governmental organisations in Turkey: AKUT in 17/8/1999 earthquake and content analysis of media news
  1. Tez No: 117742
  2. Yazar: SERRA PEHLİVAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN İNCEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Pehlivan, Serra, Türkiye'de Sivil Toplum Kuruluşları: 17.8.1999 Depreminde AKUT ve Basındaki Haberlerin İçerik Çözümlemesi, Yüksek Linsans Tezi, Danışmanı: Prof. Dr. Metin İnceoğlu, 137s. Toplumun sorunlarını çözme işlevlerini yüklenen en büyük örgüt olan devletin ve kamu yönetimlerinin birçok alanda yetersiz kalması, bireylerin kendi örgütlenmeleriyle doldurulur hale gelmeye başlamiş ve böylece hem devlete bağlı olmayan hem de kar amacı gütmeyen bugünkü deyimiyle sivil toplum kuruluşları ortaya çıkmaya başlamıştır. Söz konusu örgütlenmeler Türkiye'de de meydana gelmiştir. Ancak bugünkü anlamıyla sivil toplum kuruluşlarının Türkiye'deki tarihçesi daha uzun geçmişe dayalı olsa da en çok son yirmi yıl içerisinde gündeme gelmeye başlamıştır. Türkiye'deki bu gelişimin Batılı ülkelerinkine nazaran daha yavaş olması devlet politikaları ve yasal düzenlemeler başta olmak üzere bazı sebeplere dayalı olduğu söylenebilir. Ancak tarih boyunca Türkiye'de yavaş gelişen sivil toplum kuruluşları, 17 Ağustos 1999 tarihli Marmara Depremi sonrasında, o tarihe dek çalışmaları ve faaliyetleri konusunda oldukça ilgisiz olan medyanın uzunca bir süre gündeminde kalmaya başlamışlardır. Bunun başlıca sebebi depremin arama kurtarma çalışmalarına katılan Arama Kurtarma Derneği' nin (AKUT) başarılı çalışmalarından kaynaklanmaktdır. Yularıda anlatılan konular çerçevesinde, birinci bölümde sivil toplum kuruluşlarının tanımı, önemi, gelişimi ve yasal çerçeve ele alınmıştır. İkinci bölümde halkla ilişkiler bağlamında yazılı basının rolü ve yazılı basında gündem belirleme işlevi tartışılmıştır. Son bölümde ise bir dernek olarak AKUT, genel yapısı, çalışmaları ve son olarak da Marmara Depremi' nde AKUT haberlerinin içerik çözümlemesi yer almaktadır. Sonuç olarak arama kurtarma çalışmaları nedeniyle hem kamunun hem de devletin güvenini kazanan AKUT, medya gündeminde aylarca yer alırken sivil toplum kuruluşlarının önemi ve işlevi konusunda Türkiye'de yeni bir dönemin basarnasında sebebiyet vermiştir.
Özet (Çeviri)
Pehlivan, Serra, Non-Governmental Organisations in Turkey: AKÜT in 17.8.1999 Earthquake and Content Analysis of Media News, Master's Thesis, Adviser: Prof. Dr. Metin İnceoğlu, 137p. Incompetency of the states and public administrations, the largest organizations with the mandate of solving social problems, have led people to organize among themselves in order to bridge gaps. This has made the formation of non-state and non-profit entities, which we call them non-governmental organizations today. The same type of formations took place in Turkey as well. However even though non-governmental organizations have long history in Turkey, they started being discussed within the last 20 years. Having this development slower than those in the western countries, is based on some reasons including government policies and legislation. Contrary to the long-lasting classical slow development in Turkey, non governmental organizations started to take part in the agenda of the media for a long time after the Marmara Earthquake dated 17/8/1999, in spite of media's general indifference attitude to the matter. The main reason laid down on the successful search and rescue operation of the AKUT, the Search and Rescue Society, during the said earthquake. In the light of the above-mentioned facts, the first chapter of the thesis is on definition, importance, historical background and the law related to the non governmental organizations. The second chapter covers issues on the role of written media in public relations as well as functions of agenda setting in media concept. Finally, the last chapter is committed to AKUT as an association, its structure, its activities and content analysis of the AKUT news after the Marmara Earthquake. AKUT, which gained the confidence of the government and public due to the performed search and rescue activities, managed to take part in the media agenda for months while launched a new period with regard to the importance and functions of non-governmental organizations in Turkey.