Hastane yöneticiliğinin gelişmesinde halkla ilişkilerin rolü SSK Ankara Eğitim Hastanesi Etlik Polikliniği halkla ilişkiler araştırması
The Role of public relations for the development of hospital administration
- Tez No: 117772
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMİL UFUK BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Hastaneler, Public Relations, Hospitals
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
198 ÖZET Sağlık; doğal kaynakla, nüfus özellikleri, kişilik, kültür sistemleri, çevre, davranış, ve sağlık bakım servisleri ile ilişkili ve etkileşim halinde olan psiko-sosyal bir sistemdir. Günümüzde toplumlara çeşitli sağlık hizmetleri sunan hastaneler, sağlık sisteminin en önemli kuruluşlarıdır. Hastaneler; hasta ve yaralıları, metotlu bir biçimde tedavi eden, normal veya en iyi hale getiren, bunu başarmak içinde çeşitli işletme, iş idaresi tekniklerini kullanan çok karmaşık, modern birer örgüttür. Hastane yöneticilerinin amacı; hastane kaynaklarını ve hastane personelinin bilgi, beceri ve tecrübelerini maksimum düzeyde, hastane amaçlarına yönlendirerek, örgütsel amacı etkin, verimli ve ekonomik olarak gerçekleştirmektir. Halkla ilişkilerin amaçlan, kuruluş için kamuoyunda olumlu bir imaj yaratmak, kuruluş çalışmaları ve fonksiyonları hakkında, halkı aydınlatmak, hizmetlerin başarı ile yürütülmesinde halkın desteğini kazanmaktır. Araştırmanın evrenini SSK Ankara Eğitim Hastanesi'nde çalışan hastane yöneticileri ile hastaneye müracaat eden hastalar oluşturmaktadır. Araştırmada bilgi toplama aracı olarak kullanılan anket verileri bilgisayarda işlenmiş (SPSS 9.0), bütün sorular için yüzde dağılımları yapılmıştır. Araştırma yapılan hastanede; hastanenin personel ve organizasyon sorunlarının halkla ilişkileri olumsuz yönde etkilediği, hastanede halkla ilişkilerin bilinmediği, gereken önemin verilmediği, halkla ilişkiler faaliyetlerinin kurumsal bir faaliyet olarak yer almadığı, hastane- hasta ilişkilerinin iyi bir düzeyde olmadığı tespit edilmiştir. Hastane yöneticiliğinde, yönetsel başarı düzeyinin ve verimliliğin artması, halkla ilişkilerin sağladığı bilgi ve tekniklerden yararlanılması halinde mümkündür.
Özet (Çeviri)
199 ABSTRACT Health is a psychosocial system, related to natural sources, cultural systems, personality, and environment, behavior and health care services. Hospitals are modern, complex organizations methodically treating the ill and injured, rendering them fully recovered or as fit as possible, and employing various business administration techniques to this end. The main task of hospital administrators is to realize organizational objectives efficiently and economically by directing knowledge, abilities and experiences of hospital personal to hospital objectives. The arms of the public are; to creative positive image in public opinion for the establishment- to inform the people about the establishment works to take people support about the establishment utility. The population of the study was SSK Ankara Education Hospital administrator and patients. Data from the questionnaire forms were processed by a computer (SPSS 9.0).percentages calculated for all questions. Hospital were many personal and organization problem. Which they effected negatively to public relations in this hospital. Hospital Administrator have not given sufficient importance about public relation and they have not known how can important public relation. There wasn't enough relation ship hospital and patient. Increasing administrative success levels and productivity is possible by applying to hospital administration the knowledge and techniquesDf public relations.