İşletenin hukuki sorumluluğu
Law responsible of the manager of vhicle
- Tez No: 117788
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL OĞUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
143 ÖZET 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nun 85. maddesine göre, bir motorlu aracın, neden olduğu zarardan,“aracın işleteni ”tehlike sorumluluğu" ilkesine göre sorumludur. KTK.'nın 85. maddesinde, yapılan değişiklik ile araç işleticisi yanında onun bağlı bulunduğu teşebbüs sahibi de sorumlu kişiler arasına alınmıştır. İşleten sıfatının belirlenmesinde doktrin ve Yargıtay'ca çoğunlukla kabul edilen görüş, araç üzerinde fiili hakimiyet, fiili tasarruf gücünü ve tehlikesini kendisine ait olmak üzere ad ve hesabına işletmeyi esas alan maddi ölçüdür. KTK. toprak üzerinde, makine gücüyle kendi kendine hareket eden motorlu taşıt araçlarının karayolunda meydana getirdikleri kazalara uygulanır. KTK.m.85/l'e göre, işletenin sorumlu olması için, trafik kazası sonucu oluşan zararlara motorlu bir araç sebep olmalı ve motorlu aracın işletilmesi ile doğan zarar arasında uygun illiyet bağı bulunmalıdır.KTK.m.85/I'e göre, sorumluluğun doğması için ayrıca, zarara motorlu aracın işletilmesi sebep olmalıdır. Sayılan bu olumlu koşulların yanında, kanun bir de olumsuz koşul aramıştır.İşleten genel kurtuluş sebepleri ( zarar görenin ve üçüncü kişinin ağır kusuru) yanında, kendisinin ve eylemlerinden sorumlu olduğu kişilerin kazadaki kusursuzluğunu ve araçtaki bir bozukluğun kazayı etkilemediğini ispat etmelidir/işleten ve teşebbüs sahibi, sorumluluk koşulları gerçekleşir ve kurtuluş nedenlerinden birinin varlığını ispatlayamazlarsa zarardan kesin olarak sorumlu olurlar. Trafik sicilinde araç sahibi gözüken kişi, çoğunlukla onun işleteni olmakla beraber, bu mutlak değildir. Araç sahibi her zaman işleten144 olmayabilir.İşletme ilişkisiyle zilyetlik birbirinden farklı olduğu için, işleten genellikle aracın zilyedi olduğu halde, her zilyet işleten değildir. KTK. aracı, mülkiyeti muhafaza kaydıyla alan kişiyi, aracın uzun süreli kiralayan kiracıyı, ariyet ve rehin alanı da gerçek işletenler arasında sayılmıştır.Bu sayılanların dışında bir kimsenin aracı kendi hesabına ve tehlikesi kendine ait olmak üzere işlettiğini ve araç üzerinde fiili tasarruf yetkisinin bulunduğunu ispatlarsa, bu kimse işleten sayılır. İşleten ve teşebbüs sahibi, aracın sürücüsünün veya aracın kullanılmasına katılan yardımcı kişilerin kusurundan da kendi kusuru gibi sorumludur. Kanun koyucu KTK.m.85/IV ile motorlu aracın katıldığı trafik kazasından sonra kendiliğinden veya talep üzerine yapılan yardım fiili ve çalışmalarından dolayı yardım edenin uğradığı zarardan, araç işleten ve teşebbüs sahibini sorumlu tutmaktadır. Motorlu araçlarla ilgili mesleki faaliyette bulunan teşebbüslerin sahibi, araç veya bisiklet yarışı düzenleyicileri ve motorlu aracı çalan ve gasbeden kimseler işleten gibi sorumlu tutulmuşlardır. İşleten, zarar görenin kusurunu veya yaralanan veya ölen kişinin hatır için taşındığını veya motorlu aracın hatır için karşılıksız olarak yaralanan veya ölene verildiğini kanıtlarsa genel hükümlere göre indirim yapılabilecektir. KTK.'da zamanaşımı ile ilgili olarak özel hüküm yer almaktadır. Bu süre ise, zarar görenin zararı ve zarar vereni öğrendiği tarihten itibaren iki yıl ve her halde on yıldır(m. 109/1). Davanın cezayı gerektiren bir fiilden doğması halinde zamanaşımını uzamış ceza zamanaşımına tabi tutmuştur.
Özet (Çeviri)
145 ABSTRACT According to the Law on Traffic of Highways numbered 2918, article of 85, of the damage caused by a vehicle the manager of the vehicle is responsible according to the principle of“danger responsibility”. According to the amendment in article 85 of Law on Traffic of Highways not only the manager of vehicle, dependent on owner of enterprise, but also the owner of enterprise is taken in the group of responsible persons. On the determination of the qualification of manager the doctrine or the point of view accepted by majority of Supreme Court is the material measurement based on the actual sovereignty on vehicle, as per the actual economical saving and its danger thereto taken into consideration and account of enterprise. Law on Traffic of Highways is applicable for the accidents on highways caused by the vehicles, running with itself by the power of machine on land. According to the article 85/I of Law on Traffic of Highways in order to be responsible of manager, the damages occurred as a result of an accidents should be caused by a vehicle and there should be an appropriate causality relation between operation of the vehicle and the occurred damage. According to the 85/I of Law on Traffic of Highways, for the occurrence of responsibility, running of motor vehicle should cause the damage. Besides the general reasons of release of manager (the serious fault of being damaged and third person) he should prove the faultless of himself and persons, of whom responsible for their activities, and that a trouble in vehicle didn't affect the accident. If the conditions of responsibility occur and the manager and owner of enterprise can't prove one of the existences of release reasons, they will definitely responsible for damage. The person, who is seen as owner of vehicle in traffic register, is mostly the manager of thereof, but it is not a definite situation. The owner of vehicle is not always the manager of thereof. Because of the difference of146 management relation and ownership, the manager is owner of vehicle but every ownership is not the management process. Law on Traffic of Highways, considered the persons, who take the vehicle with ownership protection register, and who rents the vehicle for a long time, who pledge and rend or borrow as real managers. Besides the above-mentioned items, if a person, who runs the vehicle to his account and the danger belongs thereto, proves that the vehicle is under his actual saving authorization, this person is considered as manager. The ownership of enterprise or management is responsible for the faults of driver of vehicle or the assistant people, assisted to driving of the vehicle, as his fault. The legislator accepts the manager of vehicle or owner of enterprise as responsible for the damage of person assisted on account of the actual assistance and activities with his will or on demand after traffic accident with motor vehicle with respect to article 85/IV of Law on Traffic of Highways. The owner of the enterprises, who activates in professional field of motor vehicle, organizer of competition of vehicle or bicycle and persons who steal or seizure motor vehicles are considered responsible as managers. If the managers proves that the fault of damaged person or the injured or dead person is carried for the sake of assistance or the motor vehicle is given for the sake to injured or dead person with complimentary, he will perform a discount according to general provisions. There are also private provisions concerning time limit placed in Law on Traffic of Highways. This period is two years beginning from finding out of damage for damaged person and the person who damaged and all conditions it is ten years." (Article 109/1). If the case occurs due to a activity, requires penalty, the time limit is subjected to extended penalty time limit. t*«*KE?SS5f