Katı atık toplama sisteminin yöneylem araştırması metodları ile modellenmesi ve bir uygulaması
Modelling of solid waste collection system by the operational research methods and an application
- Tez No: 117787
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MESİHA SAAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
116 ÖZET KATI ATIK TOPLAMA SİSTEMİNİN YÖNEYLEM ARAŞTIRMASI METODLARI İLE MODELLENMESİ VE BİR UYGULAMASI Katı Atıkların toplanması Belediyeler için her zaman öncelikli sorunlardan olmuştur. Çöp kamyonlarının işletim maliyetleri belediyelerin temizlik harcamaları içerisinde önemli yer tutmaktadır. Bu nedenle çöp kamyonlarının güzergahlarının belirlenmesi belediyelerin bu konuda tasarruf etmelerine yardımcı olacaktır. Hizmet ve yük taşımacılğında güzergah belirleme problemleriyle çok değişik durumlarda karşılaşılmaktadır ve her biri kendine özgü karakter ve kısıtlan bulunmaktadır. Bu tezde üzerinde çalışılan güzergah belirleme ve çizelgeleme problemi temel güzergah belirleme problemidir. Belirli sayıda ve aynı kapasitedeki araçlar günde yalnızca bir tur yapmaktadır. Araç her bir turda aynı depodan hareket eder ve bir veya daha fazla müşteriye/çöp toplama noktasına uğrayarak depoya döner. Bir araç tarafından her bir müşteriye/çöp toplama noktasına yalnızca bir kere uğranır. Güzergah belirleme problemleri üzerine geniş bir literaür oluşturulmuştur. Bunun nedeni konuyla ilgili çok sayıda uygulama bulunması, ekonomik önemi ve çözümdeki zorluklardır. Bu çalışmanın esas amacı çöp kamyonlarının katedecekleri toplam yolu minimize etmektir. Problem çözüldüğünde gerekli kamyon sayısı ve her bir kamyonun güzergahı belirlenmektedir. t*«£SS3£SS-
Özet (Çeviri)
117 SUMMARY MODELLING OF SOLID WASTE COLLECTION SYSTEM BY THE OPERATIONAL RESEARCH METHODS AND AN APPLICATION Collection of Solid wastes has always been a prior problem for the municipalities. The operating cost source from the collection of the wastes is an important part of the total costs. For this reason determination of routes of the vehicles will help municipalities to make savings. In the distribution of goods and services, there exists a problem that is known as the vehicle routing problem. In fact there is a wide variety of situations and therefore the problem is not unique but a vast class of- problems, each one with its own characteristics and constraints. The Vehicle Routing and Scheduling Problem (VRSP) studied here is defined through the basic vehicle routing problem (VRP), where each of a given number of vehicles with the same capacity makes exactly one trip per day. Each trip consists of departing from the depot, visiting one or more customers/solid waste collection points and returning to the depot. Each customer/point requiring goods/services is visited once, and only once, by one of the vehicles. The extensive literature dedicated to the VRP is mainly due to its many applications and economic importance, and the difficulty of solving it. In this study, the main objective is to minimize the total distence travelled by the truck. When we solve the problem we reach to the number trucks needed and routes of each truck.