Türk Hukukunda ölüme bağlı tasarruflarda şart ve mükellefiyetler
Conditions and charges of testamentary disposition in Turkish Law
  1. Tez No: 117891
  2. Yazar: ABDULKERİM YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
ÖZET Çalışmamızın konusunu“Türk Hukukunda ölüme Bağlı Tasarruflarda Şart ve Mükellefiyetler”oluşturmaktadır. Çalışmamız giriş ve sonuçtan ayrı olarak sırasıyla“Şart ve Mükellefiyet Kavramları”,“ölüme Bağlı Tasarruflarda Şartlar”ve“ölüme Bağlı Tasarruflarda Mükellefiyetler”başlıklarını taşıyan üç bölümden oluşmaktadır. Medeni Kanun m. 462/1, c. 1'e göre, ölüme bağlı tasarruflar şarta bağlanabilir ve bu gibi tasarruflara mükellefiyet kaydı konulabilir. Ölüme bağlı tasarruflar açısından şart ve mükellefiyet aynı madde içinde düzenlenmiş olmalarına rağmen bunlar birbirlerinden farklı kurumlardır. Ölüme bağlı tasarruflar açısından şart; miras bırakanın ölüme bağlı tasarrufunun hükümlerini bağladığı, geleceğe ilişkin, gerçekleşip gerçekleşmeyeceği şüpheli bir olaydır. Kişilerin irade hakimiyetlerinin sahasını genişleten şart kurumuna ilişkin genel hükümler esas itibariyle Borçlar Kanunu'nun 149-155. maddeleri arasında yer almaktadır. Bu hükümler, Medeni Kanun'un 5. maddesi gereğince, ölüme bağlı tasarruflardaki şartlar hakkında da, bunların bünyelerine uygun düştüğü oranda uygulanacaktır. ölüme bağlı tasarruflar açısından mükellefiyet ise; miras bırakanın kanuni veya mansup mirasçılarına veya vasiyet alacaklılarına, herhangi bir kimse lehine bir alacak hakkı doğurmaksızın, belirli bir şeyi yapma veya yapmama borcunu yüklemesidir. Şartta olduğunun aksine, mükellefiyet hakkında kanunda genel hükümler bulunmamaktadır. Şart kural olarak her türlü hukuki işleme eklenebildiği halde, mükellefiyet sadece karşılıksız kazandırıcı işlemlere eklenebilen bir kayıttır.Şart bağımsız bir ölüme bağlı tasarruf olmadığı halele, mükellefiyet bağımsız bir ölüme bağlı tasarruftur. Şart ile mükellefiyet arasındaki en önemli farklar Savıgny tarafından geciktirici şart esas alınarak:“Şart geciktirir, fakat ilzam etmez; mükellefiyet ilzam eder, fakat geciktirmez”şeklinde ifade edilmiştir. Şart veya mükellefiyet kaydının yer aldığı ölüme bağlı tasarrufların çoğunda hukuka ve ahlaka aykırılık sorunu ortaya çıkar. Sağlararası işlemlerden farklı olarak ölüme bağlı tasarruflarda bu gibi durumlar için söz konusu olan yaptırım türü iptal edilebilirliktir Medeni Kanun m. 462/11, c. 2'ye göre, faydasız veya sadece başkalarını tedirgin eden şart ve mükellefiyetler kendiliklerinden geçersizdirler, bu tür kayıtlar yok sayılır. Bu kayıtların yer aldığı ölüme bağlı tasarruflar ise, geçerli olarak varlıklarını devam ettirirler.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT“Conditions and charges of testamentary disposition in Turkish law”constitute the subject of our study. Besides having introduction and conclusion, this study has three parts that consist of the titles“condition and charge concepts”,“conditions of testamentary disposition ”and“charges of testamentary disposition”. According to the civil code, article 462/1, sentence 1, testamentary disposition can be related to condition and restricted on charge. According to testamentary disposition, condition and charge are different concepts even though they are put in order to same article. According to testamentary disposition, condition is an event, related to decedent's testamentary disposition decrees, doubtful if it will come true or not in the future. General decrees relating to condition concept that increase persons's free agency are located in the article 149-155 of the Turkish code of obligation. These decrees, in accordance with the fifth article of the civil code, are going to be carried out about conditions of testamentary disposition in an appropriate amount. According to testamentary disposition, charge means that being laid a task about doing or not doing something specific on legal or testamentary heirs or legatee by decedent without giving claim in anybody's favor. In contrast to condition, there are not general decrees in law about charge. Condition can be added in any legal transaction. On the contrary, charge can be added in unreturned acquirable actions. Condition is not a specific testamentary disposition, but charge is a specific testamentarydisposition. The most important differences between condition and charge are explained by Savigns as:“Condition delays but does not obligate; charge obligates but does not delay.”immorality and contradiction to law occur in most of the testamentary disposition that condition and charge concepts exist in. Apart from the transactions that is done between alive, sanctions applied for this kind of situations can be canceled. According to civil code, article 462/11, sentence 2, conditions and charges that are useless or disquiet others are automatically invalid. These kinds of records are regarded. On the other hand, testamentary disposition that has these records exists validly. tJC VtJKSlKUCRimMKVWW.