Belediye başkanının azli ve konunun idari yargı açısından incelenmesi
Dismissal of the mayor and examinning of this subject according to administrative justice
- Tez No: 117890
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA ODYAKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
ÖZET Yerel yönetimlerin ve buna bağlı olarak da demokrasinin gelişimi, yerel yönetimleri oluşturan alt kuruluş ve organların gelişimine bağlıdır. Ülkelerin yönetim şekilleri, siyasi, coğrafî ve ekonomik etkenlere göre değişmekle birlikte, merkezden yönetim ve yerinden yönetim ilkelerinin tek başlarına bir ülkede uygulanabilmesi mümkün değildir. Bu nedenle devletler, geliştirdikleri yönetim politikalarına göre bu ilkelerden birine ağırlık vermekte ve bu ilkeleri“vesayet denetimi”ve“yeki genişliği”kavramları ile yumuşatarak ülkelerinde uygulamaktadırlar. Belediyeler, il özel idaresi ve köy idaresi ile birlikte Türkiye'nin yerel yönetim teşkilatını oluşturan kuruluşlardır. Halkın seçtiği kişilerce idare olunan yerel yönetim kuruluşları ve özellikle belediyeler, halkın istek ve şikayetlerinin merkez teşkilatına duyurulması, yönetime katılması ve neticede demokrasinin gelişmesi gibi açılardan büyük önem arz ederler. Belediye idaresinin temsilcisi ve icra organı olan belediye başkanı da, halkın oyu ile seçilen, yerel ihtiyaçları yerinde ve zamanında görme imkanı bulunan ve bu nedenle de kamu hizmetinin gerçekleşmesine en çok katkı sağlayan organlardan biridir. İşte, kamu hizmetlerinin sürekliliğini sağlamak açısından belediye başkanının gereksiz yere görevinden uzak kalmaması gereklidir. Bu nedenle, belediye başkanının görevden uzaklaştırılmasını ve başkanlıktan düşürülmesini düzenleyen mevzuat hükümlerinin çok titiz uygulanması, yargı yerlerince belediye başkanının görevinden sırf politik nedenlerle ya da çıkar amaçlı olarak uzaklaştırılmasının engellenmesi gereklidir. Belediye başkanının düşürülmesi için ileri sürülen iddiaların gerçekliği ve başkanlıktan düşme için yeterli bir neden olup olmadığı yargı yerlerince dikkatle incelenmeli, maddi nedenler yüzünden kamu hizmetlerini yerine getirmede zaten kısıtlı durumda olan belediye başkanları bir de çıkar hesapları nedeni ile görevinin başından ayırılmamalıdır. Bunlardan başka, yargı yerlerine de kolaylık sağlanması açısından, seçilmiş organların görevlerinden uzaklaştırılması ve düşürülmeleri ile ilgili tüm usul kurallarının bir idarî usul kanununda toplanması faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The development of democracy, connected with the development of local governments, depends on the improvement of the sub-establishments and bodies which constitute the local governments. Although every government system changes according to the political, geographical and economic factors; it is impossible to carry out the central and local administration principles alone in a country. Because of this reason, the governments, according to their government policies, attach importance to one of these principles, and they apply these principles by mollifying them with“trustee ship control”and“broaden authority”concepts. Municipalities, provincial local administrations and village administration constitute the local administration in Turkey. These local administrations which are headed by the elected people and especially the municipalities, are very important in many aspects such as; in transmitting the complaints and demands of the people to the central administration, participation in the governing process, thus leading a development in democracy in the end. The mayor, who is the representative and executive organ of the municipality, elected by the public vote, is one of the most effective organs which contribute to the supply of public service as he / she is able to see the local needs in its place at the right time. In order to obtain the continuity of public service, he shouldn't be away from his duty unnecessarily. Because of this reason, the rules and regulations which are related to the dismissal or suspension of the mayor, should be applied very carefully; and also the suspension of the mayor under the shadow of political reasons and private interests should be prevented by the judicial institutions. Not only the reality of the claims aiming the suspension of the mayor, but also the sufficiency of the reasons should be investigated by the judicial institutions. The mayors who already have problems in providing the public service due to the lack of money, shouldn't be removed from their work because of private interests.