Nötropenik çocukların polimorf nüveli lökosit fonksiyonları üzerine bazı antibiyotiklerin ve A vitamininin etkisinin araştırılması
Investigation of the effects of some antibiotics and vitamin A on the polymorphonuclear leukocyte functions of neutropenic children
  1. Tez No: 118013
  2. Yazar: ERKAN RAYAMAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÜMRAN SOYOĞUL GÜRER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Pharmacy and Pharmacology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Çalışmamızda terapötik konsantrasyonlarda imipenem, sefodizim, vankomisin, teikoplanin, imipenem-amikasin, imipenem-teikoplanin ve A vitamininin akut lösemili nötropenik çocuk hastaların polimorf nüveli lökosit (PNL) fonksiyonları (fagositik ve hücre içi öldürme aktivitesi) üzerine etkilerinin in vitro araştırılması amaçlanmıştır. Yaş ortalaması 7,5 olan 21 akut lösemili nötropenik çocuk çalışmaya alınarak klinik açıdan 3 gruba ayrılmıştır. Birinci grup kemoterapi almayan nonfebril 7; 2. grup kemoterapi alan febril 7; 3. grup kemoterapi alan nonfebril 7 çocuktan oluşturulmuştur. PNL'ler kan örneklerinden ficoll-hypaque gradient santrifüj yöntemi ile ayrılmıştır. Fagositik ve hücre içi öldürme aktivitesi tayininde C. albicans ATCC 10231 kullanılmıştır. Birinci grupta, fagositik aktiviteyi sefodizim, vankomisin, teikoplanin, imipenem- teikoplanin kombinasyonu ve "A vitamini p0.05); 1.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Investigation of The Effects of Some Antibiotics and Vitamin A on the Polymorphonuclear Leukocyte Functions of Neutropenic Children In this study the in vitro effects of of imipenem, cefodizime, vancomycin, teicoplanin, imipenem-amikacin, imipenem-teicoplanin combinations at therapeutic concentration and vitamin A on phagocytic and intracellular killing activity of polymorphonuclear leukocytes (PMNs) in neutropenic children with acute leukemia were investigated. Twenty one neutropenic children with mean age of 7,5 were included in the study and were clinically divided in 3 groups. The first group included 7 nonfebrile neutropenic children not receiving chemotherapy; the second group included 7 febrile neutropenic children with fever and received chemotherapy; the third group included 7 nonfebrile neutropenic children receiving chemotherapy. PMNs were isolated by ficoll-hypaque gradient centrifugation method from venous blood. C. albicans ATCC 10231 was used to measure the phagocytosis and intracellular killing activity of PMNs.