3, 4, 5 d-bloğu metalleri ile bioligand kreatinin ve bazı amino asitlerin oluşturduğu karışık komplekslerin analitik özelliklerinin incelenmesi
The Determination of the stability constants of mixed-ligand complexes of creatinine and L-glutamic acid; Creatinin and L-asparagine with Cu(II), Co(II), Zn(II), Cd(II), Mn(II)
  1. Tez No: 118012
  2. Yazar: SERAP KARADERİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MÜRŞİT PEKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 325
Özet
Bu çalışmada bioligand Kreatinin'nin L-Glutamik asid ve Kreatinin'nin L-Asparajin ile verdiği ikili ligand karışımlarının Cu(II), Co(II), Zn(II), Cd(II), Mn(II) metalleri ile oluşturduğu karışık komplekslerin kararlılık sabitleri Irwing-Rossotti yöntemi kullanılarak potansiyometrik olarak tayin edilmiştir. Ayrıca oluşan komplekslerin koşullu oluşum sabitleri pH'a bağlı olarak hesaplanmış ve belirli bir pH bölgesinde koşullu oluşum sabitinin maksimum olduğu değerin deneysel olarak bulunan oluşum sabiti (kararlılık sabiti) ile uyum içinde olduğu gözlenmiştir. Hesaplanan koşullu oluşum sabitlerinden yararlanılarak karışık kompleksten türeyen çeşitli türlerin bağıl bollukları incelenmiştir. Kreatinin, L-Asparajin ve L-Glutamik asit' in protonlarıma ve asit sabitleri I = 0,1 1 ve 25° de Keratinin log k = pka - 4,90 L-Asparajin log ki = pka - 8,85 log k2 = pka1 = 2,05 L-Glutamik Asit log ki = pka = 9,75 log k2 = pka2 = 4,20 log k3 = pka1 = 2,35 olarak bulunmuştur. Karışık komplekslerin kararlılık sabitleri I = 0,11 ve 25°C dir. (Tablo- 1.1) verilmiştir. Tablo-1.1: Ligand ve metal komplekslerin kararlılık sabitleri Kreatinin-L- Asparaj in ve Kreatinin-L-Glutamik asit ikili ligand karışımlarının Cu(II), Co(II), Zn(II), Cd(II), Mn(II) metalleri ile kompleks oluşturduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study the stability constants of mixed complexes of Creatinine and L- Glutamic acid; Creatinine and L-Asparagine with Cu(II), Co(II), Zn(II), Cd(II), Mn(II) were determined using potentiometric method by the Irwing-Rossotti procedure. Additionally, the conditional formation constants were calculated dependent on pH values. The maximum values of the conditional formation constants were found to be in accordance with the mixed-ligand complex formation constants in a determined pH region. In addition, the mol fractions of different species of mixed complexes were investigated using the calculated conditional formation constants. The protonation constants of Creatinine, L-Asparagine and L-Glutamic acid found at 25C and for I = 0,1 1 are given below. Creatinine log k = pka = 4,90 Asparagine log ki = pka ~ 8,85 log k2 = pkai = 2,05 L-Glutamic acid log ki = pka = 9,75 log k2 = pkÜ2 = 4,20 log k3 = pkai = 2,35 The values of stability constants of mixed-ligand complexes at 25°C I = 0,1 1 are shown in Tablo- 1.1. Tablo-1.1: The formation constants of ligand-metal complexes It was observed that Creatinine-L-Asparagine and Creatinine-L-Glutamic acid binary ligand mixes form complexes with Cu(II), Co(II), Zn(II), Cd(II), Mn(II) metals.