Vajinal preparatlarda formülasyon ve salım çalışmaları
The Formulation and release studies on vaginal preparations
- Tez No: 118023
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MİNE ÖZYAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 778
Özet
76 ÖZET Metronidazol; antifungal ve antiprotozoal etkili bir ilaçtır. Bu çalışmada metronidazolün Witepsol HI 5, Cremao, Ovucire WL3264, Ovucire WL2944, PEG 1500, PEG 6000 sıvağları kullanılarak vajinal supozituvarları hazırlandı. Bunun için önce metronidazolün saflık ve standardizasyon tayinleri yapıldı. Hazırlanan supozituvarlarda ağırllık sapması, etken maddeee miktar tayini, sertlik, erime- dağılma-çözünme zamanı, erime derecesi tayinleri yapıldı. Vajinal supozituvarlardan ssalınan metronidazol miktarı önce membransız, daha sonra membranlı yöntemler kullanılarak yapıldı. Dissolusyon tekniklerinin karşılaştırılması amacıyla yapılan çalışmalarda, U.S.P XXII sepet, palet ve modifıye sepet yöntemi kullanıldı. Kinetik değerlendirmeler hazırlanan formulasyonların RRSBW kinetiğine uygun olduğunu gösterdi. Tüm bu çalışmalar; etken maddenin salım özelliklerini belirlemek için kullanılan yöntemin ve sıvağın salım karakteristikleri üzerine etkili olduğunu ve en iyi salım profilinin Ovucire WL3264 sıvağından elde edildiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
77 SUMMARY Metronidazole is an antifungal and antiprotozoal agent. In this study, the vaginal suppositories were prepare using Witepsol HI 5, Cremao, PEG 1500, PEG6000, Ovucire WL3264, Ovucire WL2944. The standardization and purity controls of metronidazole were performed. After these studies melting point, weight variance, assay of active substance, hardness, melting-dispersion-dissolution time were determined. Diffusion studies were made with natural and synthetic membrane. In the studies that were made to compare the dissolution technics named U.S.P XXII basket, paddle and modified basket methods were used. All formulations fitted RRSBW kinetic model. The studies showed that, the methods used to determine the release characteristics of active substance, were effective on the release properties and the best property was obtained frrom Ovucire WL3264.