İzmir, Kemalpaşa, Nif dağında yetişen Galanthus gracilis Celak. üzerinde bazı farmakognozik çalışmalar
Some quality control determination on Galanthus gracilis Celac. that grows on İzmir, Kemalpaşa, Nif mountain
  1. Tez No: 118022
  2. Yazar: AYLİN FİLLİK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA ALİ ÖNÜR, Y.DOÇ.DR. NEHİR ÜNVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
ÖZET Bu çalışmada İzmir ili Kemalpaşa ilçesi Nif Dağında yabani olarak yetişen Galanthus gracilis Celak. bitkisinden vejetasyonun iki farklı zamanında toplanarak hazırlanan Herba ve Bulbus Galanthi droglarında, DAB 10'da yer alan bazı genel kalite kontrol denemeleri olan nem, total kül ve sülfat külü miktar tayini denemeleri ile droğun teşhis ve saflık kontrolü amacıyla farklı solvan sistemleri ile gerçekleştirilen İ.T.K. çalışmaları yapılmıştır. Ayrıca total alkaloit miktar tayini için DAB 10 ve karşılaştırma amacıyla ile Anabilim Dalımızda daha önce geliştirilmiş olan titrimetrik esaslı bir yöntemden de yararlanılmıştır. Hazırlanan drog örneklerinde ana alkaloitlerin en önemlileri olan galanthamine ve lycorine'nin varlığı İ.T.K. spektrofotometrik olarak araştırılmış ve lycorine'nin toprakaltı kısımları hariç topraküstü kısımlarında, galanthamine'nin ise hazırlanmış olan drog örneklerinin tümünde miktarlarının tayin edilebilir düzeyde olmadığı saptanmıştır. Ayrıca lycorine'nin hazırlanmış olan drog örneklerinin toprak üstü kısımlarında ve galanthamine'nin ise hazırlanmış olan drog örneklerinde hem toprak üstü hem de toprakaltı kısımlarında tayin edilebilir miktarda bulunmadığı herbiri için farklı HPLC yöntemleri ile de doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, on Herba and Bulbus Galanthi which have been prepared at two different times of the vegetation from Galanthus gracilis Celak., growing wildly, in Kemalpaşa, Nif Dağı (İzmir) region, general quality control determinations, mentioned in DAB 10, have been studied. In this concept, assays for humidity, total ash, sulphate ash and also using different solvent systems an assay for identification and control of the purity of Herba and Bulbus Galanthi by thin layer chromatography(T.L.C) have been carried out. Additionally, anatomical investigations were carried out on all the specimens. DAB 10 and a titrimetric method which was developed in our department previously, were utilized for the titrimetric determination of total alkaloids. All the specimens were investigated for the presence of galanthamine and lycorine which are important alkaloids from the physiological and pharmacological point of view, by using T.L.C. and spectrophotometric methods. Galanthamine in all specimens and lycorine in aerial drugs of Galanthus gracilis CelaK. Were not present as detectable quantities. Moreover, it was confirmed that galanthamine in the specimens and lycorine in aerial drugs of Galanthus gracilis Celak. were not present as detectable quantity by using high pressure liquid chromatograpy (HPLC). In adition, the content of lycorine, one of the most important principle alkaloid of Herba and Bulbus Galanthi, have been quantitavely determinated by two different methods based on spectrometry and HPLC.