Bazı centaurea türlerinin biyolojik aktivite yönünden değerlendirilmesi
Evaluation of some centaurea species from the view point of biological effects
- Tez No: 118070
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ERGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
145 ÖZET Centaurea (Asteraceae) cinsi ülkemizde 168 tür ile temsil edilmektedir. Bitki peygamber çiçeği, zerdali dikeni, çoban kaldıran, Timur dikeni gibi Türkçe isimlerle bilinmektedir. Bazı türler Türk halk tababetinde ishal kesici, iştah açıcı, midevi, göğüs yumuşatıcı, kuvvet verici, adet getirici, ateş düşürücü olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada Türkiye'de yaygın olarak bulunan iki Centaurea türü (solstitialis ssp. solstitialis ve depressa) kimyasal içeriği ve biyolojik aktiviteleri açısından karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Kimyasal çalışmalar sırasında etken madde gruplarının varlığı sulu, alkollü ekstrelerde spesifik reaksiyonlarla tespit edilmiştir. Kalitatif ve kantitatif analizler sonucu elde edilen bulgular, tablolar halinde verilmiştir. Biyolojik aktivite ile ilgili yapılan çalışmalarda C. solstitialis ssp. solstitialis ve C. depressa bitkilerinin analjezik, antipiretik ve antimikrobiyal etkileri karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Analjezik etki, p-benzokinon ile oluşturulan kıvranma refleksi ile, antipiretik etki Freund's Complete Adjuvant (FCA)'ile oluşturulan pireksi modeli ile in vivo olarak incelenmiştir. Sonuçlar bitkilerin toprak üstü kısımlarının etanollü ekstrelerinin belirgin analjezik ve antipiretik etkilerinin olduğunu göstermektedir. Bu nedenle“biyolojik aktivite ile yönlendirilen fraksiyonlama”(BAYF) işlemlerinde yüksek etki tespit edilen toprak üstü kısımlarının etanollü ekstreleri kullanılarak aktif fraksiyonlar elde edilmiştir. Her iki bitkiye ait ekstre ve fraksiyonların antimikrobiyal etkileri mikrodilüsyon metodu kullanılarak Bacillus subtilis, Proteus mirabilis, Escherichia coli, Pseudomonas aeruginosa ve Candida tropicalis' e karşı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
146 SUMMARY In our country, Centaurea (Asteraceae) is represented by 168 species. The plant is known with the local names such as“peygamber çiçeği, zerdali dikeni, çoban kaldıran, Timur dikeni”. Some Centaurea species are used as anthidiarrhoeic, expectorant, antipyretic, tonic, stomachic, emenagogue or appetizer in Turkish folk medicine. In this study, comparative investigations were carried out on the chemical composition and biological activities of two widespread Centaurea species (solstitialis ssp. solstitialis and depressa) in Anatolia. During chemical studies, the presence of main ingredients in the aqueous and ethanolic extracts were detected by using specific chemical reactions. The findings obtained from qualitative and quantitative analysis were presented in table. In the biological activity studies, analgesic, antipyretic and antimicrobial effects of C.solstitialis ssp. solstitialis and C.depressa were investigated comparatively. p-Benzoquinone induced writhing reflex for analgesic effect and Freund's Complete Adjuvant - induced pyrexia model for antipyretic effect were used. The results of this investigation show that the ethanolic extracts obtained from the aerial parts of the plants possess potent antipyretic and analgesic effects. Therefore, the ethanolic extracts of the aerial parts that showed higher activity were used to obtain active fractions using Bioassay guided fractionation techniques. The antimicrobial effects of the fractions and extracts were also tested by using microdilution method against Bacillus subtilis, Proteus mirabilis, Escherichia coli, Pseudomonas aeruginosa and Candida tropicalis.