Kısa barsak sendromunda L-arginin ve endojen EGF
The Effect of L-arginine and endogenous EGF in short bawel syndrome
  1. Tez No: 118073
  2. Yazar: ALPARSLAN ÇAMLI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MERAL BARLAS
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 35
Özet
7. ÖZET KISA BARSAK SENDROMUNDA L-ARGININ VE ENDOJEN EGF Kısa barsak sendromu(KBS), normal büyüme ve gelişmeyi sağlayacak olan gıdaların sindirimi ve emilimi için yetersiz uzunlukta barsağı olan çocuk, bebek ve erişkinlerde görülen bir sendromdur. Bu çalışmanın amacı, bir NO vericisi olan L- Arginin'in KBS'da endojen EGF salınımına ve barsak adaptasyonuna etkili olup olmadığını araştırmaktır. Araştırma Wistar cinsi Albino 250±40g. ağırlığındaki on dört sıçanda yapıldı. Tüm deneklere ketamin 50mg/Kg anestezisinden sonra %50 ince barsak rezeksiyonu ve anastoınozu yapıldı. Her biri yedişer adet olmak üzere iki grup oluşturuldu. Deney gurubuna rezeksiyon anastomozdan hemen sonra başlanarak günde 500mg/Kg olmak üzere 14 gün boyunca intraperitoneal L-Arginin verildi. Kontrol grubuna rezeksiyon anastomozdan başka bir işlem yapılmadı. Her iki gruptaki tüm denekler günlük olarak tartıldı. Ketamin anestczisisnden sonra tüm deneklerin 14. gün ikinci kez açılarak Treitz's ligamentinden ileoçekal bileşkeye kadar ince barsaklar çıkarıldı. 1. ve 14. günlerde kan, tükrük ve idrar Örnekleri alınarak ELİSA yöntemi ile EGF düzeyleri ölçüldü.
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY L-ARGININE AND EGF IN SHORT BOWEL SYNDROME Short bowel syndrome (SBS) is a syndrome of children and adults who have insufficient length of bowel for digestion and absorption of foods for normal growth and development. The goal of this study is to intervent whether the L-Arginine, an NO donor, has effect on endogenous EGF release and bowel adaptation in SBS. Fourteen Wistar Albino rats weighing 250±40g were randomly selected and divided into two groups each of them has seven. After 50mg/Kg kctamine anestesia all rats underwent 50% small bowel resection and anastomosis. Intraperitoneal ly 500mg/Kg/day of L- Arginine has to be given daily to the experimental group for fourteen days started just after resection and anastomosis. Control group did not have any medication after small bowel resection and anastomosis. Weigths of all rats were measured daily. At the end of the fourteenth day all rats underwent second laparatomy after kctamine anestesia and resected the rest of the small bowel (from Trietz's ligament to ileoceacal valve) was resected. Levels of EGF were measured by enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA) in serum, saliva, and urine on the first and fourteenth days in both groups.