Türkiye'de 1990-2000 yılları arasında görülen sıtma hastalığının morbiditesi ve epidemiyolojik değerlendirilmesi
Morbidity and epidemiological evaluation of malaria disease in 1990-2000 years in Turkey
- Tez No: 118087
- Danışmanlar: PROF.DR. M. ALİ BUMİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 1247
Özet
-102- VII. ÖZET Bu araştırmada 1990-2000 yılları arasında görülen sıtma vakalarının, stratalara, mevsimlere, yaş gruplarına, parazitin cinsine ve vakaların kaynağına göre dağılımı ile 1990-2000 yılları arasındaki morbiditesini belirlemek amaçlanmıştır. 2000 yılında gerçekleştirilen tanımlayıcı türdeki bu araştırmada Sağlık Bakanlığı Sıtma Savaş Daire Başkanlığı'nın verileri kullanılmış ve tüm verilere ulaşılmıştır. 1990-2000 yılları arasında görülen vakalar en çok 1994, 1995 ve 1996 yıllarında görülmüştür (sırasıyla %20.4, %19.8, %14.0). 1990-2000 yılları arasında Sıtma Vakası morbiditesi en fazla 1994 ve 1995 yıllarındadır (binde 1.39 ve binde 1.33). 1990-2000 yılları arasında görülen toplam 418802 vakanın %94.8'i Strata l'de görülmüştür. 1990-2000 yılları arasında Sıtma Vakaları sırasıyla en çok Diyarbakır, Batman ve Şanlıurfa'da görülmüştür. Vakaların %45.3'ü yaz aylarında, %34.8' i sonbaharda görülmüştür. %42.8'i 14 yaş ve altında, %57.2'si 15 yaş üzerinde görülmüştür, %71.4'ü yerli vaka, %26.7'si emporte vakadır, %99.9'u Plasmodium Vivax dır.
Özet (Çeviri)
-103- VIII. SUMMARY In this study the objective was to determine the distribution of malaria cases occurred between years 1990-2000, with regard to stratas, seasons, age groups, genus of the parasite, and to determine the morbidity between years 1990-2000. In this descriptive study conducted in 2000 the data of the malaria department of the ministry of health were used and all the data were observed. The number of cases occured between 1990-2000 were higher in 1994, 1995 and 1996 (20.4%, 19.8%, 14.0% respectively). Between 1990-2000 the morbidity of malaria was higher in 1994 and 1995 (%01.39 and %01.33). 94.8% of 418802 cases occured between 1990-2000 were observed in Strata I. Between 1990-2000 the number of malaria cases were higher in Diyarbakır, batman and Şanlıurfa respectively. 45.3% of cases were observed in summer, 34.8% in autumn. 42.8% of the cases were at age 14 and less; 57.2% were at age 15 and more. 71.4% were indigenous cases and 26.7% were exogenous. 99.9% were Plasmodium vivax.