Angüler arter ve angüler girusun anatomik çalışması
Anatomical study of the human angular artery and the angular gyrus
- Tez No: 118110
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
52 ÖZET: ANGÜLER GİRUS VE ANGÜLER ARTERİN ANATOMİK ÇALIŞMASI Giriş : Angüler arter, her ne kadar literatürde sıkça bahsedilmiş olsa da, ayrıntılı anatomisini tariflemeye yönelik tek bir çalışma mevcuttur. Gerek beslediği inferior parietal ve superior parietal lobül ve gerekse de çoğunlukla beslediği, sensorial korteks, posterior temporal bölge ve hatta oksipital bölge gibi önemli anatomik yapılar dolayısı ile oldukça değerli bir vasküler yapıdır. Ayrıca distal kortikal yüzeyel seyri ve yeterli çapta olması, ekstemal karotid arterin internal karotid artere anastomozunda kolay kullanılabilirlik imkanı sağlamaktadır. Kortikal stimülasyon ile bile angüler girusun tespitinin zorluğu, bu bölgeye yapılacak girişimlerde zorluk yaratmaktadır. Materyal ve Metod : On adet insan kadavrası her iki karotis ve vertebral arterlerden silikon madde enjeksiyonu yapıldıktan sonra, orta serebral arter proksimalinden itibaren diseksiyon yapılarak angüler arterler anatomik olarak incelendi. Angüler arterlerin çıkış yerleri, dallanma şekilleri ve bölgeleri, beslediği alanlar, silvian içi seyri ve uzunluğu ile çapları değerlendirilerek, angüler girus şekilleri incelendi. Bulgular : Yirmi hemisferin tamamında, angüler arterler başlangıcından en distal uzantısına kadar incelendi. Orta serebral arter tipi çoğunlukla bifürkasyon tipinde olup, angüler arter genellikle inferior trunkus kaynaklı idi. Hemisferlerin hepsinde angüler arter, silvian fissürü posterior asandan kısminden terkederek supramarjinal girus üzerinden ilerlemekte ve de tatmin edici çapta idi. Dallanma şekli çoğunlukla distal olup angüler girus seviyesinde kaydedildi. Angüler arter daima, ya posterior temporal arter ile posterior parietal arterin biri veya her ikisi ile aynı trunkustan çıkmakta idi. Angüler girusların lokalizasyonunu belirlemede çevre girus ve sulkus yapısı daha güvenilir bilgi verdi. Sonuç: Kolay tespit edilebilirliği, yüzeyel seyri ve de tatmin edici çapta olması dolayısı ile angüler arter eksternal karotid arterin internal karotid artere anastomozunda uygun aday olmaktadır. Her ne kadar literatürde orta serebral arterin nihi sonlanma dalı olarak tariflense de, daha proksimalden erken izole köken aldığını tespit edebildik. Bu bulgu transilvian53 girişimlerde oldukça önemlidir. Daima en azından posterior parietal veya posterior temporal arter ile aynı trunkustan köken aldığını saptamamız, izole angüler arter enfarktının klinikte neden daha nadir görüldüğünü açıklamaktadır. Angüler girus, çoğunlukla klasik tarifinden daha farklı olarak gözlemlenip, lokalizasyon için çevre girus ve sulkus yapısı daha önemli saptandı. 1
Özet (Çeviri)
54 SUMMARY : Anatomical Study of The Human Angular Gyrus and the Angular Artery Introduction : Angular artery is a vital vascular structure supplying the eloquent brain areas such as inferior parietal lobule, superior parietal lobule, and some of sensoriomotor, posterior temporal and even occipital areas. Additionally, the superficial and identifiable course of the artery make itself as a reliable receptor artery for performing extracranial to intracranial anastomosis. Although not mentioned rarely in the literature, only one specific anatomo surgical study has been performed till now, as far as we know. The peroperative verification of the angular gyrus is difficult even under the technique of cortical mapping. Methods: Silicone material injection to carotid and vertebral arteries of 10 human cadevers was performed and the angular arteries were verified by dissecting whole territory of the middle cerebral arteries. While observing the branching patterns of middle cerebral arteries, the origin, division pattern, distribution, length of the intrasylvian course and the diameter of the superfical part of 20 angular arteries and the angular gyri were studied. Results: Angular arteries could be verified superficially emerging from posterior ascending part of the sylvian fissure over the supramarginal gyrus with satisfactory diameter, and supplying the inferior parietal lobule in all of the 20 hemispheres. The most common type of the middle cerebral arteries were bipoidal in type, and the common origin of angular arteries were from inferior truncus. Either the posterior parietal or the posterior temporal arteries alone or both originated from the same trunci that the angular artery originates in all of the specimens. The general appearance pattern of the angular gyri was different than mentioned in the literature. Conclusion: Easy identification, characteristic distal superficial course and sufficient diameter of angular artery makes itself as a well receptor artery for anastomosis of external carotid arter to internal carotid. Although angular artery is described as terminal branch of the middle cerebral artery, we observed early isolated branching from more proximal part of it. Origin of angular artery from the same trunk with at least one of the posterior parietal or posterior temporal arteries in our specimens is a good explanation for why isolated angular artery infarction is rarely seen clinical practice. In our study, the peripheral gyral and sulcal pattern was found more reliable method for localization of angular gyrus than classical appearance described in the literature.