Eksternal dakrıosistorinostomi ve transkanaliküler multidiod lazer ile dakriosistorinostomi ameliyatlarının karşılaştırmalı sonuçları
Comparison of the results of external dacriosystorinostomy and transcanalicular multidiode laser dacryosystorinostomy surgery
- Tez No: 742238
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE FEYZA ÖNDER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET Sağlık Bakanlığı Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göz Polikliniğine epifora şikayeti ile başvuran kronik dakriyosistitli hastalardan 28' i çalışmaya dahil edildi. 15 hastaya eksternal DSR 13 hastaya ise DSR- TC uygulandı. İki grup arasındaki sonuçların karşılaştırılması amaçlandı. Çalışmamızdaki olguların yaş ortalaması eksternal DSR grubunda 57± 3.0. DSR- TC grubunda 49 ± 3.7 idi. Hastaların 15' i kadın, 13'ü erkekti. Hastalar en az 4 ay, en uzun 15 ay takip ortalama 9 ± 2,1 ay takip edildi. Eksternal DSR operasyonu yapılan olgularda başarı oranı % 87, DSR- TC operasyonu yapılan olgularda ise % 53.3 idi. Hastalarımızın hiçbirinde lavajın açık olup sulanma şikayetlerinin devam etmesi şeklinde tarifleyebileceğimiz kısmi başarı (fonksiyonel tıkanıklık) ile karşılaşılmadı. DSR TC ameliyatlarında cilt insizyonu yapılmamaktadır. Böylece eksternal DSR operasyonanında görülen skar dokusu oluşumu engellenmiş olmaktadır. Lakrimal pompa sistemi de bu yöntemde korunmaktadır. Anguler arter bölgesinden uzaklaşıldığı ve diod lazer perforasyon sırasında koagülasyon da oluşturduğu için kanama eksternal DSR' ye göre çok daha az olmaktadır. Operasyon süresi eksternal DSR' ye göre daha kısa olmaktadır. (Bizim çalışmamızda operasyon süresi DSR-TC yönteminde 30± 2 dakika, eksternal DSR' de ise 50±2.5 dakikadır.) Ancak bu yeni yöntemin başarı oranı eksternal yönteme göre düşük kalmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Twenty-eight patients with chronic dacryocystitis who applied to the Ministry of Health Haseki Training and Research Hospital Eye Clinic with the complaint of epiphora were included in the study. External DCR was performed in 15 patients and DSR-TC was performed in 13 patients. The aim was to compare the results between the two groups. The mean age of the patients in our study was 57±3.0 years in the external DCR group. It was 49 ± 3.7 years in the DSR-TC group. Fifteen of the patients were female and 13 were male. The patients were followed for a minimum of 4 months and a maximum of 15 months, with an average follow-up period of 9 ± 2.1 months. The success rate was 87% in patients who underwent external DCR operation, and 53.3% in cases who underwent DSR-TC operation. None of our patients had partial success (functional obstruction), which is described as persistence of epiphora complaints despite open lavage. No skin incision is made in DSR TC operations. Thus, scar tissue seen in the external DCR operation does not occur in this operation. The lacrimal pump system is also preserved in this method. Bleeding is much less compared to external DCR since it is performed away from the angular artery region and diode laser also creates coagulation during the operation. Operation time is shorter than external DCR. (In our study, the operation time was 30±2 minutes in the DSR-TC method and 50±2.5 minutes in the external DCR.) However, the success rate of this new method remains low compared to the external method.