Pompalı ve pompaya girmeden yapılan koroner arter bypass cerrahisinde, preoperatif ve postoperatif fizyoterapi programının etkinliği
Effects of pre and postoperative physiotheraphy on patients undergoing coronary artery bypass grafting on the beating heart with the use of extracorporeal circulation
  1. Tez No: 118229
  2. Yazar: AYŞE UZUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NUR TUNALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyopulmoner Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Uzun, A.:Pompah Ve Pompaya Girmeden Yapılan Koroner Arter Bypass Cerrahisi'nde, Preoperatif Ve Postoperatif Fizyoterapi Programının Etkinliği. Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Kardiyopulmoner Rehabilitasyon Programı Bilim Uzmanlığı, Tezi,Ankara, 2002. Ekstrakorporeal dolaşıma girmeden ve ekstrakorporeal dolaşımla yapılan Koroner Arter Bypass Cerrahisi geçiren 28 hasta ile koruyucu fizyoterapinin postoperatif pulmoner komplikasyonlan, postüral defektleri ve yürüme mesafelerini etkileyip etkilemediğini araştıran, randomize kontrollü bir çalışma gerçekleştirilmiştir. İki gruba da solunum egzersizleri, öksürme ve zorlu ekspirasyon tekniği, postüral defektler ve ambulasyona yönelik egzersizleri içeren aynı fizyoterapi programı uygulanmıştır.Arterial kan gazları yoğun bakımda izlenmiştir.Göğüs radyografileri, göğüs çevre ölçümleri, postür analizi, koroner arter risk aktörleri ve yürüme testi her iki grupta azalma göstermiştir (p0,05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Uzun, A. Effects of pre and postoperative physiotherapy on patients undergoing coronary artery bypass grafting on the beating heart with the use of extracorporeal circulation. Hacettepe University Health Sciences Institute Cardiopulmonary Rehabilitation Programme Thesis of Master of Science^Ankara 2002. 28 patients undergoing coronary artery bypass grafting on the beating heart without the use of extracorporeal circulation and with the use of extracorporeal circulation completed a randomized controlled study to investigate whether prophylactic physiotherapy affected the incidence of postoperative pulmonary complications, postural defects and walking distance. Two groups received the same physiotherapy programme including breathing exercises,coughing and forced expiratory technique and exercises dealing with postural defects and ambulation. Patients were evaluated through arterial blood gases in intensive care unit, chest radiographs, auscultation, chest expansion measurements, postural analysing, coronary artery risk actors and a walk test were also used to evaluate. Chest expansion measurements reduced in bom groups (p0,05) between the two groups. Postural defects were similar during the postoperative period as in the preoperative phase. In both groups arterial blood gases reduced although more pronounced in the group with extracorporeal circulation.