Radyo pompa çıkışınsda basınç çalkantıları
Pressure fluctuations at the exit of centrifugal pump discharge
- Tez No: 166523
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK KARADOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
RADYAL POMPA ÇIKIŞINDA BASINÇ ÇALKANTILARI ÖZET Merkezkaç pompalar akış sistemlerine enerji besleyen birincil kaynaklardır. Bu enerjinin bir kısmı pompa çıkışında basınç çalkantıları olarak ortaya çıkar. Bu durum pompa mühendisinin pompa çıkışındaki basınç çalkantı karakteristiğini tasarım yaparken hesaba katmasını gerektirir. Bu tez çalışmasında amaçlanan, pompa ya da pompalı sistemler tasarlayan mühendislerin kullanabileceği şekilde pompa çıkışındaki basınç çalkantılarının karakteristiklerini belirleyebilmektir. Bu amaçla İstanbul Teknik Üniversitesi Makina Fakültesi Hidromekanik Laboratuarı 'nda, özgül hızlan 12,5 ile 40 arasında değişen 5 adet merkezkaç pompa üzerinde deneyler yapılmıştır. Boyutsuz sayılar kullanılarak elde edilen sonuçlar değerlendirilmeye çalışılmıştır. Ayrıca elde edilen sonuçlar literatürde bulunan çalışmalarla karşılaştırılmıştır. Çalışmanın en çok çaba harcanan bölümü, deneysel çalışmaların genel karakteristiğine uygun olarak, veri toplama sisteminin toplandığı ve deneylere hazır hale getirildiği bölümdür. Bu çalışmada, veri toplama ve sinyal işleme amacıyla MATLAB yazılımı kullanılmıştır. Deney sonuçlan değerlendirildiğinde, kanat geçiş frekansında ve mil devri frekansında karşılaşılan çalkantıların en yüksek genliklere sahip olduklar ve bu bileşenlerin tepeden tepeye genlik değerlerinin pompadan veri toplanan çalışma noktasındaki manometrik yüksekliğe oranının %0,5 ile %5 değerleri arasında değiştiği görülmektedir. Sonuç olarak, pompa seçimi yapılırken mil devri ve kanat geçiş frekansının belirlenmesi ve tesisatın modal yapısının ortaya çıkarılması gerektiği açıktır. Bunun için tesisatın modal analizinin yapılması, tesisatın karmaşık bir yapı teşkil etmesi ve modal analizin bu nedenle zorlaşması durumundaysa modal testler yapılması gerekmektedir. Halihazırda kurulmuş olan bir tesisatta böyle bir titreşim sorunu yaşanması halinde ise ilk yaklaşım olarak çark tornalanabilir ve çark dil arası mesafe artırılabilir. Böylece pompa çıkışında oluşan basınç çalkantıların genlikleri düşürülmüş olacaktır; ancak bu, pompa-tesisat etkileşimini engelleyebilecek kalıcı bir çözüm değildir. Kalıcı bir çözüm sağlamanın iki temel yolu vardır. Bu yollardan biri pompanın uyarının karakteristiğini diğeri de tesisatın modal yapışım değiştirmektir. Pompanın uyarının karakteristiğini değiştirmek dendiğinde ilk akla gelen mil devrini değiştirmektir. Bununla birlikte pratikte salyangoz dili üzerinde delikler açmak, pompa çıkışına basınç dalgalanmasını sönümleyici hava kazam benzeri hacimler eklemek yöntemleri de kullanılmaktadır. Tesisatın modal yapışım değiştirmekten kast edilen ise tesisatı oluşturan elemanların uygun biçimde modifiye ederek hidrolik, akustik, mekanik sistem x karakteristiğinin değiştirilmesidir. ıı
Özet (Çeviri)
PRESSURE FLUCTUATIONS AT CENTRIFUGAL PUMP DISCHARGE SUMMARY Centrifugal pumps are the primary sources which feed energy into the system and a part of this energy converts into pressure fluctuations at the pump exit. Therefore, the pump engineer should consider characteristics of flow induced vibrations developed by the pump at design stage. The aim of this thesis is to give the pumping system designer a useful means of predicting the characteristics of pressure fluctuations at pump discharge. In order to do that, a set of experiments has been carried out in Hydromechanics Laboratory of Department of Mechanical Engineering of Istanbul Technical University with 5 different pumps of different specific speeds varying from 12,5 to 40. Results are presented in terms of appropriate dimensionless numbers and have been compared to the experimental and numerical works reported in the literature. Most of the effort in this work has been given to set up the test equipment as it is usual for many experimental works. In this work MATLAB software has been used for data acquisition and signal processing. Experimental results show that, the blade passing frequenciy and shaft rotation frequency are the dominant frequencies and the peak to peak amplitudes of these frequencies to the manometric head at the operation point vary in a range from 0,5% to 5%. In conclusion, it is important that the rotational speed and the blade passing frequencies are to be determined and a modal analysis of the pumping system has to be carried out in selecting a pump into an installation. On the other hand, if it is suspected that in a pumping installation there are vibration problems due to the mismatch of the pump to the system, the impeller can be trimmed and/or distance between the impeller and the volute tongue can be increased. This would reduce the amplitudes of pressure fluctuations at the pump discharge but do not eliminate coupling problem, thus will not yield to a permanent solution. In order to avoid pressure fluctuations caused by pump-installation interaction permanently, two main methods may be in order. First method is to change the fluctuation characteristics at the exit of the pump. In order to do this, one can propose to change the rotational speed of the pump. However, there are other practical methods such as drilling holes on the volute tongue and inserting devices such as air chamber in order to damp the pressure fluctuations at the pump discharge. Secondly, the modal structure of pumping installation can be changed by appropriate modifications of installation components. xni