Şizofrenik ve majör depresif hastaların beden imgelerinden doyum düzeyleri
  1. Tez No: 11829
  2. Yazar: YILDIZ DİLEK ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVZAT YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
54 ÖZET Araştırmanın genel amacı, Şizofreni, majör depresyon ve normal grupların beden imgesi doyum düzeyi yönünden karşı laştırılmasıdır. Bu genel amaç doğrultusunda majör depresyon tanısı alan grup, şizofren tanısı alan ve psikiyatrik tanısı olmayan normal grup ve şizofreni tanısı alan grup normal grupla karşılaş tırılmıştır. Bu arada cinsiyetin beden imgesi doyum düzeyi açısından önemi incelenmiştir. Araştırmada DSM III tam kriterlerine göre şizofreni tanısı alan 20 hasta, majör depresyon tanısı alan 20 hasta ile, hiçbir psi kiyatrik tam almamış 20 normal kişi olmak üzere toplam 60 kişi den oluşan bir örneklem grubundan yararlanılmıştır. Tüm gruplar da kadın ve erkek sayısı 10 kadın ve erkek olmak üzere eşit tutul muştur. Araştırmaya katılan deneklerin beden imgesi doyum düzeyleri BCS (Body Cathexis Scale) ile ölçülmüştür. Grupların or talamaları arasında anlamlı bir fark olup olmadığım belirlemek amacıyla verilere; 3 (normal, şizofren, majör depresyon) x 2 (kadın, erkek) x 4 (baş, boyun, gövde, kol-bacak, işlev), son faktörde tek rarlı ölçüm bulunan varyans analizi uygulanmıştır. Ortalamalar arası fark ise, Tukey testi ile belirlenmiştir. Araştırmanın verilerine uygulanan istatistiksel sonuçlarına göre, sadece majör depresif grup ile, diğer gruplar arasında beden imgesi doyum düzeyi arasındaki fark anlamlıdır. Diğer gruplar arası sonuçlar istatistiksel olarak an lamsızdır. Ayrıca şizofren, majör depresif ve normal grupların kadın-erkek dağılımına göre beden doyum düzeyleri arasında an lamlı bir fark bulunamamıştır. Bu sonuçlar majör depresyon ve şizofreninin klinik özellikleri ile uygunluk göstermektedir.
Özet (Çeviri)
55 SUMMARY The general aim of this research is the comparison of the body image in schizophrenia, major depression and normal volunteers in terms of satisfaction level. For this purpose, the major depressives are compared with the schizophrenics and the normal control group; and schizophrenics are compared with the normal control group. Furthermore, the importance of sex difference on the satisfaction level of body image is also examined. In this research, a 60 people sample is used compased of 20 schizophrenics. 20 major depressive, patients and 20 normal people without any psychiatric diagnosis. In all groups, male and female number is adjusted to be equally 10. The body image satisfaction level is measured by BCS (Body Cathexis Scale). In order to test wheter there is an important difference between the means of groups, 3 (normal, schizophrenia, major depression) x 2 (male, female) x 4 (head, neck; body; arm-leg; function), variance analysis consisting of repeated measures in last factor are applied to the data analysis. The differences between the means are identified with Tukey test. According to statistical analysis applied to the data, there's found to be an important difference only between the body image satisfaction level of major depressives and other groups. The results of other groups are not statistically meaningful. Also, there is no difference in the body image satisfaction level in terms of male-female distrubution. These results are suitable with the clinical characteristics of major depression and schizophrenia.