İkiuçlu duygudurum bozukluğu koruma sağlatımında lityum ve antikonvulsanların karşılaştırılması
- Tez No: 118325
- Danışmanlar: PROF.DR. OLCAY YAZICI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
3) Çalışmada antikonvulsanlarda olumlu yanıtını öngören bir özellik saptanmamakla birlikte, indeks evrede psikotik özellik bulunması, lityum için olduğu gibi, antikonvulsanlar için de kötü yanıt öngörücüsü olabilir. 8. ÖZET Giriş İkiuçlu duygudurum bozukluğu, tekrarlayan, sosyal, mesleki ve aile hayatında önemli sorunlar oluşturan bir hastalıktır. Koruma sağaltımında kullanılan geleneksel ilaçlar bir çok açıdan yetersiz kalmaktadır. Antikonvulsanlar koruma sağaltımında lityuma alternatif tedavi seçenekleri olarak özellikle son 20 yıldır ön plana çıkmıştır. Lityuma yanıt vermeyen ve yetersiz yanıt veren vakalarda antikonvulsanların psikotropik etkileri bir çok araştırmacı tarafından incelenmiştir. Bununla birlikte bu çalışmaların çoğunda antikonvulsanlar genellikle tek başlarına kullanılmamış, kullanılan koruma sağaltımına eklenerek kullanılmıştır. Yöntem Çalışmaya alınan denekler İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Duygudurum Bozuklukları Birimi tarafından izlenen hastalar içinden seçildi. Çalışmaya lityum, karbamazepin ya da valproat monoterapisinde en az 1 yıl kalabilmiş olan ikiuçlu I ve İkiuçlu II duygudurum bozukluktu hastalar alındı. 33 ikiuçlu bozukluk hastasının 23'ü lityum, 19'u valproat, 16'sı karbamazepin koruma sağaltımını monoterapi olarak almışlardı. Bu üç grup sağaltım öncesi sosyodemoğrafik ve klinik özellikler açısından sonra koruma sağaltımına yanıt tipleri açısından karşılaştırdı. Ayrıca, karbamazepin ve valproat birlikte incelenerek koruma sağaltımında antikonvulsan yanıtın öngörücüleri araştırıldı. 69
Özet (Çeviri)
9. SUMMARY Introductions Bipolar mood disorder is recurrent and able to cause major disruptions in social, occupational and family life. Traditional drugs for maintenance treatment are insufficient for many patients. Anticonvulsants for maintenance treatment have appeared as an alternative to lithium especially in last 20 years. Psychotropic actions of anticonvulsants have been investigated by many researchers in non-responded or insufficient responded bipolar patients to lithium. However, in the most of these researches, anticonvulsants have not been used as a monotherapy, combined with prior maintenance treatment. This study aimed to investigate prophylactic efficacy of anticonvulsants (carbamazepine and valproate) and compare these with lithium. Method Subjects that in included investigation are choosen from patients which have been followed by Department of Psychiatry of Istanbul Medical Faculty, Moods Disorders Clinic. 33 bipolar subjects meeting the following criteria were included; Bipolar I and bipolar II patients, had lithium, carbamazepine or valproate as monotherapy at least 1 year. Three drugs were compared regarding, pre-treatment of prophylaxis sociodemografic and clinical variables and response of maitanence treatment. In addition, in order to investigate the predictors of anticonvulsants, carbamazepine and valproate groups researched together in maintenance treatment Results Statistical no difference was found among responses of lithium, carbamazepine and valproate. However, carbamazepine was tought to have better response profile 71tendency against the other two drugs. It is found that patients, who poor responsed to lithum prophylaxis, responsed valproate and carbamazepine' s prophylaxis better than lithum prophylaxis. Carbamazepin and valproate were found to intermediate and good response types, these anticonvulsants monotherapies are not considered to be sufficient for exact good response. There was no significant clinical variable as predictors of anticonvulsant prophylaxis. However, the presence of psychotic features in the index episode, leads to poor response tendency with anticonvulsant as lithum. Discussion Anticonvulsants are alternative maintenance treatments especially for bipolar patients who poor responsed to lithum. İn common anticonvulsants have been used in combination with traditional treatments. These findings shows that, anticonvulsant monotherapies seems to be effective as lithium in maintenance treatments of bipolar disorders, 72