Epileptik çocuklarda psikopatolojinin hasta memnuniyeti ve ilaç uyumu ile ilişkisi
  1. Tez No: 118326
  2. Yazar: C. KAĞAN GÜRKAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. DİLARA ÜMRAN TÜZÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Psychiatry, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada primer generalize epilepsisi olan çocuklarla, kompleks parsiyel epilepsisi olan çocuklar psikopatoloji, hasta memnuniyeti ve ilaç uyumu açısından karşılaştırılmış; psikopatolojinin hasta memnuniyeti ve ilaç uyumu ile ilişkisi araştırılmıştır. YÖNTEM: Çalışmaya İstanbul Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Çocuk Nörolojisi Polikliniği ve Epilepsi polikliniğinden takip edilmekte olan, 5-18 yaş grubu, 34 primer generalize epilepsili ve 30 kompleks parsiyel epilepsili çocuk alınmıştır. Çalışmaya alınan anne babalara çocuklardaki davranışsal problemleri saptamak üzere ÇDDÖ verilerek doldurmaları istenmiştir. Çocuklara ise hasta memnuniyet ölçeği ve ilaç uyumu anket formu uygulanmıştır. Sosyodemografik veriler ve epilepsiyle ilgili özellikler bir anket formu ile alınmış, ölçekler tamamlandıktan sonra klinik psikiyatrik görüşme yapılarak olguların DSM- IV e göre tanı konmuştur. Elde edilen verileri değerlendirmek için sıklıklar, Ki Kare ve T testleri ve bağıntı analizleri kullanıldı. BULGULAR: Her iki epilepsi grubu arasında ÇDDÖ alt ölçek skorları ve klinik tanı almaya göre psikopatoloji açısından fark saptanmadı. Hasta memnuniyeti ve ilaç uyumu açısından da her iki grup arasında istatistiksel anlamlı fark yoktu. ÇDDÖ alt ölçek skorlarının ilaç uyumu puanlan ile negatif bağıntı gösterdiği, memnuniyet ile anlamlı bir ilişkisi olmadığı saptandı. Hasta memnuniyeti ile ilaç aksatma süreleri arasında negatif bağıntı olduğu görüldü. SONUÇ: Epileptik çocuklarda yüksek oranda görülmekte olan psikopatoloji ilaç uyumu ile ilişkilidir. Bulgularımız çocuk psikiyatristleri tarafından yapılacak psikiyatrik girişimlerin epileptik hastaların tedavi uyumunu arttıracağını düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
This study compared the children with primary generalized epilepsy and those with complex partial seizures in terms of psychopathology, patient satisfaction and drug compliance. The association between psychopathology and satisfaction and drug compliance were investigated. METHOD: The sample was 34 children with primary generalized epilepsy and 30 children with complex partial epilepsy, aged 5 to 18 years, who were followed by the Child Neurology Service and the Epilepsy Service in Medical Faculty of Istanbul, Neurology Department. Parents completed the CBCL(Child Behavior Checklist) in order to investigate the behavioral problems of children. The Satisfaction Index and Drug Compliance Questionnaire were administered to children. Sociodemographic and seizure characteristics were obtained by a questionnaire and then all cases were interviewed. The diagnoses were made according to DSM-IV. Frequencies, Chi-Square, T tests, and correlational analysis were used to analyze the data. RESULTS: There were no statistically significant differences between the two epilepsy groups for all CBCL subscale scores and in the number of psychiatric diagnoses. Also, we found no significant differences between the two epilepsy groups for satisfaction and drug compliance scores. Drug compliance scores were negatively correlated with all CBCL subscale scores but satisfaction scores were not. In addition, there was negative correlation between patient satisfaction and lengths of time without medication. CONCLUSION: High rates of psychopathology seen in epileptic children is associated with drug compliance. Our findings suggest that psychiatric interventions which are made by child psychiatrists will help to improve treatment compliance in epileptic patients.