İnsan kalbinde mitral kapak ve ilgili yapıların morfolojisi
Morphology of the mitral valve and related structures in the human heart
- Tez No: 118333
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HARUN ÜLGER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kardiyoloji, Morfoloji, Cardiology, Morphology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET İnsan Kalbinde Mitral Kapak ve İlgili Yapıların Morfolojisi Mitral kapak; anulus fibrosus, cuspisler, chordae tendinealar ve m. Papillaris 'lerden oluşan ve sol atrium ile sol ventrikül arasında yer alan kompleks bir yapıdır. Fonksiyonu açısından kalbin önemli oluşumlarından biri olan mitral kapak değişik sebeplerle yapısal değişikliklere uğrayabilir ve böyle bir durumda mitral kapağın cerrahi olarak değiştirilmesi veya onarılması söz konusudur. Son yıllarda mitral kapak cerrahisi ile ilgili tekniklerdeki gelişmeler mitral kapak ve ilgili yapıların morfolojisinin iyi bilinmesinin önemini ortaya koymaktadır. Bu çalışmada Anatomi Anabilim Dalı laboratuvarı'nda bulunan 24 kadavra kalbinde mitral kapak ve ilgili yapıların morfolojisi araştırılmıştır. Yapılan çalışmada anulus çevresi ortalama 9.86 cm olarak bulunmuştur. Anterior kapakçığın anulusta kapladığı alan 3.31 cm, yüksekliği 2.28 cm olarak bulunurken, posterior kapakçığın anulusta kapladığı alan 4.57 cm, yüksekliği ise 1.41 cm olarak tespit edilmiştir. Commissuralar ise anulusta yaklaşık birer cinlik bir alan kaplamaktaydı. Chordae tendinealar kapakçıklara ve commissuralara tutunma yerlerine göre sınıflandırılmış olup, anterior kapakçık chordaeları pürtüklü ve strut, posterior kapakçık chordaeları ise pürtüklü, cleft ve basal chordaelar olarak gruplandırılmışlardır. Anterior kapakçığa tutunan ortalama pürtüklü chordae sayısı 28, strut chordae sayısı ise 2 olarak bulunmuştur. Ayrıca 5 kalpte basal chordae'ya rastlanmıştır ki bu chordaelarin varlığı literatürde rapor edilmemiştir. Posterior kapakçığa ortalama 32 pürtüklü, 9 cleft ve 8 basal chordae'nın tutunduğu tespit edilmiştir. Papiller kaslardan m. papillaris anterior genellikle tek sütun halinde bulunurken m. papillaris posterior ise iki veya da fazla sütun halinde bulunmuştur. M. papillaris anterior'dan çıkan ortalama chordae sayısı 13, m. papillaris posterior'dan çıkan chordae ise 15 tane olarak bulunmuştur. Sonuç olarak, bu çalışmada elde edilen bulguların çoğu literatürde belirtilen verilerle benzerlik göstermekteydi. Anahtar kelimeler : Mitral kapak, cuspis, chordae tendineae, m. papillaris,
Özet (Çeviri)
SUMMARY Morphology of the Mitral Valve and Related Structures in the Human Heart The mitral (bicuspid) valve complex of the human heart consists of the annulus fibrosus, valve leaflets, chordae tendineae and papillary muscles. It is found between left atrium and left vetricul. Mitral valve that is important formation of heart in function can change in structure due to different reasons. Thus it's necessity repairment and replacement in surgery. In recent years development in techniques of mitral valve surgery put forward importance of knowledge of morphology and related structures. In this study, the morphology of the mitral valva and related structures were investigated in 24 cadavers heart exist in anatomy labarataory. Circumference of valve ring was found 9.86cm in average, length of the annular attachment of the anterior leaflet 3.31cm, the height 2.28cm and length of the annular attachment of the posterior leaflet 4.57cm, the height 1.41cm. The lengths of the annular attachment of the commissures were 1cm approximately. Chordae tendineae was classifed according to inserting into leaflets and commissures. The chordae of the posterior leaflet were termed rough, cleft and basal chordae while the chordae of the anterior leaflet were termed rough and strut chordae. The average chordae tendineae inserting into the anterior leaflet were found the rough 28 and the strut 2. The basal chordae of the anterior leaflet, which is not reported in literature, were found in 5 hearts. The average chordae tendineae number inserting into the posterior leaflet were found the rough 32, the cleft 9 and the basal 8. Anterior papillary muscle usually consist of a single major muscle group, whereas the posterior papillary muscle often consist of two or three major muscle groups. Chordae tendineae number arise from the tips of the anterior papilllary muscle 13 in average, chordae tendineae number arise from the tips of the posterior papillary muscle 15 in average. The most of the results of this study were similar to previous results. Key words : Mitral valve, cuspis, chordae tendineae, papillary muscle