Türk popülasyonunda puberte dönemi kemik gelişimi ve yaş tayini üzerine anatomik ve radyolojik araştırma
An Anatomic and radiologic research concerning bone growth and age determination at puberty in Turkish population
  1. Tez No: 118334
  2. Yazar: MEHMET ÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FERİDUN VURAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Morfoloji, Morphology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Kemik yaşının radyolojik olarak belirlenmesi pediatride, ortopedide ve adlî tıpta oldukça sık yapılan bir incelemedir. Konuyla ilgili ilk çalışmalarda kemik gelişiminin genel yapısı ortaya konmaya çalışılmıştır. Bu sürecin çevre, ırk gibi özelliklerden etkilenebildiği ortaya çıkınca değişik zamanlarda ve değişik toplumlarda araştırmalar yapılmıştır. Bu araştırmalar yurt dışında sürmekteyken ülkemizde bu konuda yeterli bilgi bulunmamaktadır. Bu çalışmada ülkemizin bu konudaki bilgi birikimine katkıda bulunmak amaçlanmıştır. 149 olgu ile gerçekleştirilen çalışmada hem olguların Gerçek Yaş'larının sık kullanılan bazı kemik yaşı belirlenmesi yöntemlerinin sonuçlarıyla karşılaştırılması, hem de incelenen epifız bölgelerinin yaş gruplarındaki durumunun belirlenmesi amaçlanmıştır. Tüm yöntemler Gerçek Yaş'tan daha büyük sonuçlar vermiştir; bu yöntemlerin içinde Gerçek Yaş'a en yakın sonuçlar veren yöntem Greulich-Pyle olmuştur. Epifizlerin gelişim süreci ise genel olarak literatürle uyumludur. 53
Özet (Çeviri)
SUMMARY AN ANATOMIC AND RADIOLOGIC RESEARCH CONCERNING BONE GROWTH AND AGE DETERMINATION AT PUBERTY IN TURKISH POPULATION Radiologic determination of bone age is an investigation which is often used in pediatrics, orthopedics and forensic medicine. Pioneer works concerned about the pattern of the bone development. After it was understood that development process is influenced by enviroment and race, researchs were undertaken in different populations and times. While researchs are being conducted abroad, we don't have enough information about the situation in our country. In this work it was aimed to make contribution to information in our country. This work was conducted with 149 cases. Chronological ages of cases were compared with the results of some widely used bone determination methods. The ossification situation at the epiphyseal cartilages in different age groups was also investigated. Results of the bone age determination methods were higher than the chronological ages of the cases. Greulich&Pyle method showed the best correlation with chronological ages. Epiphyseal ossification process is well correlated with the literature. 54