Alzheimer'lı hastalara ait MRI bulgularının morfometrik olarak değerlendirilmesi
Morphometric evaluation of MRI findings from the patients with Alzheimer's disease
  1. Tez No: 118340
  2. Yazar: SUZAN ONUR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. FERRUH YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Morfoloji, Morphology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Bu çalışma, Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Anatomi Anabilim Dalı'nda, Nöroloji kliniği tarafından tanıları konulan 15 Alzheimer'lı hasta (10 Erkek-5 Kadın) ile 15 sağlıklı birey (10 Erkek-5 Kadın) kullanılarak yapılmıştır. Bu bireyler; ventrikül, hemispherium cerebri, sulci cerebri, cortex cerebri, cerebellum+beyin sapı ve total intracranial hacimleri ve bu hacimlerin birbirlerine olan oranları bakımından karşılaştırmıştır. İlgili dokuların üç boyutlu yapılarının incelenmesi, lineer ölçümlerden çok daha önemli olduğunu düşünerek, bu çalışma; Magnetik Rezonans (MR) görüntüleri üzerinde etkin bir hacim hesaplama yöntemi olan Cavalieri'nin Hacim Hesaplama Yöntemi ile yapılmıştır. Çalışmamızda, kontrol hemcinslerine göre, Alzheimer'lı erkeklerde ve kadınlarda ventrikül hacminde istatistiksel olarak anlamlı bir artış gözlenirken, hemispherium cerebri ve cortex cerebri hacimleri bakımından anlamlı bir azalma saptanmıştır. Kontrol hemcinslerine göre sulci cerebri hacminde Alzheimer'lı erkeklerde istatistiksel olarak anlamlı bir artış gözlenirken, Alzheimer'lı kadınlarda anlamlı bir fark gözlenmemiştir. Diğer taraftan; cerebellum+beyin sapı ve total intracranial hacimleri bakımından Alzheimer'lı erkeklerde ve kadınlarda kontrol hemcinslerine göre, istatistiksel olarak anlamlı bir fark gözlenmemiştir. Bu bulgular, Alzheimer'lı hastalarda beyin parankimi'nin yerini ventrikül ve sulcus'ların aldığı göstermektedir. m
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was conducted at the Anatomy Department of Osmangazi University, Medical Faculty and Magnetic Resonance (MR) images of 15 (10 males-5 females) Alzheimer diseased (AD) patients diagnosed by Neurology Department and 15 (10 males-5 females) healthy persons were used. Both volumes and ratio of volumes of the ventricles, cerebral hemispheres, cerebral sulcus, cerebral cortex, cerebellum+brain stem and total intracranial volumes of these cases were compared. Since investigation of three-dimensional structures of tissues is more important than the linear measurements of them, in this study, an effective volume estimation method;“Cavalieri's Volume Estimate Method”was applied on the MR images. In our study, while ventricle volumes were significantly higher in the AD females and males than those of sex-matched controls, volumes of cerebral hemispheres and cerebral cortex were found significantly lesser in AD cases. In comparison to sex-matched controls, a significant increase was observed in the cerebral sulcus volumes of AD males, but there was no statistically significant increase in AD females. On the other hand, no significant difference was found in the volumes of cerebellum+brain stem and total intracranial volumes of AD males and females in comparison to sex-matched controls. These results suggest that, brain parenchyma was replaced by sulcus and ventricles in AD patients. IV