Pars Cervicalis Trunci Sympathici'nin anatomisi ve boyun bölgesindeki cerrahi uygulamalardaki önemi
The Anatomy of cervical part of sympathetic trunk and importance of surgical approach at the neck
- Tez No: 118339
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CANDAN ARMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Pars cervicalis trunci sympathici'nin anatomisi ve boyun bölgesindeki cerrahi uygulamalardaki önemi Amaç KİRAY Servikal omurgaya veya servikotorasik bileşkeye önden cerrahi yaklaşımlarda, anatomisinin yeterince tanımlanmaması nedeniyle risk altında olan truncus sympaticus (TS) iatrojenik olarak yaralanabilmektedir; zedelenme derecesine göre geçici veya kalıcı Horner sendromu meydana gelebilir. Çalışmamızda TS'nin pars cervicalis'inin komşuluk yaptığı oluşumlarla ilişkisini lineer ve anguler ölçümlerle açık olarak tanımlamak amaçlanmaktadır. 12 adet yetişkin insan kadavrasının boyun bölgesinde bilateral olarak yapılan ölçümlerde, pars cervicalis trunci sympatici'nin olguların %20.83'ünde üst, orta, alt veya stellat ganglion olmak üzere üç gangliondan, olguların %45.83'ünde üst ve alt veya stellat ganglion olmak üzere iki gangliondan, olguların %12.5'inde üst, orta, vertebral, alt veya stellat ganglion olmak üzere dört gangliondan, olguların %20.83'ünde üst, vertebral, alt veya stellat ganglion olmak üzere üç gangliondan oluştuğu belirlenmiştir. TS ile m. longus colli'nin (MLC) medial kenarı arasındaki uzaklık 3. servikal vertebra düzeyinde 17.21 mm bulundu; kaudale doğru giderek azaldığı 7. servikal vertebra düzeyinde 12.42 mm olduğu saptandı. MLC'nin medial kenarları arasındaki uzaklık, ortalama servikal 3. vertebra düzeyinde 6.07 mm, 7. düzeyinde 16.11 mm olarak ölçüldü. Sempatik zincirin kranyalden kaudale doğru planum medianum'a ve MLC'ye yaklaştığı belirlendi. Servikal vertebraların processus transversus'larındaki tuberculum anterius'lar ile TS'nin lateral kenarı arası uzaklıklar ortalama 4. vertebra düzeyinde 3.49 mm, servikal 5. vertebra düzeyinde 3.25 mm, servikal 6. vertebra düzeyinde 3.92 mm olarak belirlenmiştir. TS'nin çapı 6. servikal vertebra düzeyinde ortalama 2.26 mm saptandı. TS'nin 11.00 derece açı yaparak kranyalden kaudale doğru planum medianum'a yaklaştığı belirlendi. MLC'nin medial kenarları arasındaki açı ortalama 17.07° olarak belirlendi. Çalışmamızda pars cervicalis truncus sympaticus'un anatomik özelliklerinin belirlenmesinin yanında, cerrahi girişimler sırasında kolaylıkla belirlenebilecek anatomik noktalar ile ilişkisi ölçümlerle tanımlanmaya çalışılmıştır. Bu bilgilerin TS'nin yaralanma riskini azaltmada bölge cerrahisi ile uğraşanlar için yol gösterici olabileceği düşüncesindeyiz. VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY The anatomy of Cervical Part of Sympathetic Trunk and Importance of Surgical Approach at the Neck. Amaç Kİ RAY During the anterior approach to cervical spine or cervicothoracic junction, sympathetic trunk may be damaged iatrogenically due to not enough description of it's anatomy.Horner's syndrome may occur temporarily or permanently according to the grade of injurement. The aim of this study is to describe cervical sympathetic trunk's linear and angular relations with neighbor structures. Measurements have been done bilaterally in the neck of 12 adult human cadaver. As a result of these measurements, we obtained that cervical part of sympathetic trunk forms as superius, medium, inferius or stellat gangliones in 20.83% of samples, as superius and inferius or stellat gangliones in 45.83% of samples, as superius, medium, vertebral, inferius or stellat gangliones in 12.5% of samples, as superius, vertebral, inferius or stellat gangliones in 20.83% of samples. The average distance between sympathetic trunk and longus colli muscle (LCM) was 17.21 mm at C3 and 12.42 mm at C7.The average distance between medial borders of LCM was found 6.07 mm at C3 and 16.11 mm at C7. Sympathetic trunk gets closer to median plain and LCM from cranial to caudal. The average distance between anterior tubercles of transvers processes of cervical vertebrae and lateral borders of sympathetic trunk was found 3.49 mm at C4, 3.25 mm at C5 and 3.92 mm at C6. The average diameter of sympathetic trunk was found 2.26 mm at C6. Sympathetic trunk gets closer to median plain with 1 1 ° angle from cranial to caudal. The average degree of medial borders of LCM was found 17.07 °. In this study, we have tried to describe cervical part of sympathetic trunk's anatomical specifications. And we also have tried to describe the relationships of the anatomic points that can easily be determined during the surgical approach. In our opinion, this knowledge will guide to decrease the risk of sympathetic trunk injurements. VII