Mesane değişici epitel karsinomunun tanısı ve nükslerinin belirlenmesinde Vasküler Endotelyal Büyüme Faktörü (VEGF)'nin değeri
The Role of the VEGF in the diagnosis and prediction of recurrences in patients with TCC of the bladder
- Tez No: 118372
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SÜMER BALTACI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Üroloji, Oncology, Urology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
7-OZET AMAÇ: Mesane değişici epitel kanserlerinin tanısında, nüksleri ve progresyonu belirlemede kan ve idrar VEGF düzeyinin değerini araştırmaktır. HASTALAR VE YÖNTEM: Bu çalışmaya, Mart 2000-Mayıs 2001 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbn-i Sina Hastanesi Üroloji Anabilim Dalı'na başvuran mesane tümörlü 40 hasta ve kontrol grubu olarak; herhangi bir malignitesi olmayan 40, daha önceden mesane tümörü olduğu bilinen ancak kontrol sistoskopisinde tümör izlenmeyen (nüksü olmayan) 20, mesane tümörü dışmda Ürolojik maligniteye sahip 13 hasta dahil edilmiştir. Mesane tümörü olan hastalar nüks ve progresyon açısından takip edildiler. Takip süreleri 6- 20 ay arasında, ortalama 12 ay idi. BULGULAR: Dört Gruptaki hastaların kan ve idrar VEGF düzeyleri arasında yapılan karşılaştırmada; mesane tümörü olan hastalarla kontrol grubu arasında hem kan hem de idrar düzeyleri arasında anlamlı fark bulundu, (kan için p0,05). VEGF kan değerinin genel duyarlılığı %60 ve özgüllüğü %82,5, yüzey el tümörlerde duyarlılığı %66,7, özgüllüğü %82,5, invaziv tümörlerde duyarlılığı %63,2, özgüllüğü %82,5 olarak bulunmuştur. VEGF idrar değerinin genel duyarlılığı %90 özgüllüğü %70, yüzeyel tümörlerde 50duyarlılığı %85,7, özgüllüğü %70, invaziv tümörlerde duyarlılığı %94,7 ve özgüllüğü % 70 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
8- SUMMARY PURPOSE: The purpose of this trial was to determine the efficacy of urinary and serum Vascular Endothelial Growth Factor levels as a diagnostic test for recurrence and progression of transitional cell carcinoma of the bladder. PATIENTS AND METHODS: 40 patients with bladder tumor, 40 patients with benign urinary tract conditions, 20 patients with macroscopically clear cystoscopy and history of bladder cancer, 13 with another nonbladder urological malignancy were included in this trial. Median follow -up time was 12 months.