A-D, D-A çeviricileri ve -40 derece ile 100 derece arasında çalışan bir dijital termometre tasarım ve yapımı
  1. Tez No: 563
  2. Yazar: N.GÜLER FENER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİLLA ÖZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1986
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Üç bölümden oluşan bu çalışma esas itibariyle iki ana bölümden ibaret olup birinci bölüm Di 3 i t al- Analog ve Analog- Dijital çevirim ve çeviricilerin genel incelen mesine ayrılmıştır. İkinci ana bölümde ise Analog- Dijital çevirimin bir uygulamasına,“Dijital Termometre”tasarım ve yapımına ilişkin detaylı bir açıklama yer almaktadır. Bu bölümde ayrıca sözkonusu cihazla elde edilen ölçme sonuçları da sergilenmekte ve yorumlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT This work which consists of three chapters may infact be regarded to be a study consisting of two main parts. The first part is devo-led to a general investigation of Digital conversion and converters. Whereas the second main part is devo-ted to a detailed discussions pertinent to“design and construction of a digital thermometer”as an interesting application of Analog to Digital converters. A detailed exhibition and interpretation of the measurments obtained by the use of the apparatus constructed also take place in this part.