Adana ve çevresindeki sokak ve ev köpeklerinde taeniidae SP. ve echinococcus granulosus dağılımı
The distribution of taeniidae SP. and echinococcus granulosus in stray and domestic dogs in Adana district
  1. Tez No: 118400
  2. Yazar: ERKAN MAYTALMAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İ. SONER KOLTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Parazitoloji, Parasitology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
ÖZET ADANA VE ÇEVRESİNDEKİ SOKAK VE EV KÖPEKLERİNDE TAENİİDAE SP. VE ECHİNOCOCCUS GRANULOSUS DAĞHJMI Parazit hastalıkları az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde yaygın olarak görülmektedir. Köpekler, insanlarla birlikte yaşadıkları için, köpeklerden insanlara geçen parazitler halk sağlığı açısından oldukça önemlidir. Ayrıca köpek parazitlerinden kaynaklanan bazı hastalıklar ölüme de neden olabilmektedir. Bu hastalıklar arasında bazıları köpeklerde rastlanılan Taeniidae ailesine bağlı sestodlardan kaynaklanmaktadır. Bunlardan en önemlisi olan Echinococcus granulosus da bu aile içerisinde bulunmakta; insan ve diğer memelilerde kistik ekinokokkoz'a neden olmaktadır. Bağırsak parazitleri ve özellikle Taeniidae ailesi türlerinin köpeklerde saptanması üzerine yaptığımız bu çalışmada iki ayrı grupta çeşitli sonuçlar elde ettik. Doğrudan mikroskop bakısı ve ilaç grubu olmak üzere birbirinden bağımsız iki grupta toplam 248 köpek dışkısı incelendi ve bunların 24'ünde (% 9,68) Taeniidae ailesine bağlı çeşitli türler saptandı. Çalışmamız içerisinde doğrudan mikroskop bakısı yapılan grupta 151 köpekten 6'smda (% 3,97), Praziquantel verilen grupta ise 97 köpekten 18'inde (%18,56) Taeniidae ailesine bağlı sestod türleri saptandı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE DISTRIBUTION OF TAENHD AE SP. AND ECBİNOCOCCUS GRANULOSUS IN STRAY AND DOMESTIC DOGS IN ADANA DISTRICT Parasitic diseases are widely seen in little developed and developing countries. Because the dogs live with human beings, the parasites which transmit from dogs to humans are quite important for public health and they can also cause death. Some of the most important diseases are originated from the cestodes that are linking with Taeniidae family which belong to the dogs. Echinococcus granulosus which is the most important of them is found in this family and causes cystic echinococcosis in humans and other mammals. We have got different results in two different groups in the study on the stabilization of species of Taeniidae family in the dogs. We examined totally 248 dogs stool in two independent groups which are called direct examination and drug group and we ascertained some species of Taeniidae family in 24 (% 9,68) of them.