Cystic echinococcosis'in serolojik tanısında ELISA ve İHA yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparison of ELISA and IHA methods in serological diagnosis of cystic echinococcosis
  1. Tez No: 118399
  2. Yazar: AŞKIN İNCİ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÜMİT AKSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Parazitoloji, Parasitology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
53 ÖZET Gelişmekte olan ve hayvancılığın yaygın olduğu ülkelerde önemli bir halk sağlığı sorunu olan CE, erken dönemde tanı ve tedavisi gereken bir hastalıktır. Tanıda ve tedavi sonuçlarının izlenmesinde hızlı ve kolay uygulanan güvenilir yöntemlerin kullanılması gerekmektedir. Bu çalışmada, enfekte koyun karaciğer kist sıvılarından elde ettiğimiz antijenleri kullanarak, laboratuvarımızda hazırladığımız ELISA ve IHA testleriyle, hasta serumlarında E. Granulosus'a özgü antikor varlığı araştırılmıştır. Elde edilen sonuçlar, hastaların klinik ve radyolojik verileriyle karşılaştırıldığında duyarlılık her iki testte de yaklaşık %80, özgüllük %100 olarak saptanmıştır. İki testten elde edilen sonuçlar arasında belirli bir fark olmadığı ancak, hastalığın tanısını koymada birden fazla serolojik yöntem kullanarak klinik ve radyolojik tanın ın doğrulanması gerektiği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
54 SUMMARY CE is important in public health in devoloping countries. It has to detect and to cure as soon as possible. It is required to use simple, rapid and reliable methods while to follow up the disease. In this study, it was investigated for specific anti-Echinoccocus antibody by ELISA and IHA tests. The antigen was prepared from infective sheep livers as previous described. When the results compare with clinical and radiological datas, sensitivity was found 81.6%, 80% ; specificity 100%, 100% by IHA and ELISA, respectively. It has been concluded that there was not a significant difference between the obtained results of the two tests, but that to be able to diagnose the disease, the clinical and the radiological diagnosis were to be verified using more than one serological methods.