Trakya bölgesindeki huzurevi ve yetiştirme yurtlarında pnömokok taşıyıcılığı ve penisiline direnç durumunun araştırılması
The carriage of penumococci at the nursing homes and the orphanages in Trakya region and their penicillin resistance
- Tez No: 118406
- Danışmanlar: DOÇ.DR. METİN OTKUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 633
Özet
ÖZET Bu çalışmada huzurevi (HE) veya yetiştirme yurdunda (YY) kalanlarda ve çalışanlarda pnömokok taşıyıcılığının, bu kökenlerde penisilin direncinin saptanması ve serotiplendirilmesi amaçlanmıştır. Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli'deki üç HE ve üç YY'de yürütülen çalışmaya 190 yaşlı, 213 çocuk ve 72 personel alınmıştır. Olgularda demografik özellikler yanı sıra taşıyıcılığı etkileyebilecek olası risk faktörleri bir anket formu ile soruşturulmuştur. Nazofarengeal sürüntü örneklerinden izole edilen ve standart yöntemlerle tanımlanan S.pneumoniae kökenlerinde Quellung reaksiyonu ile serotiplendirme yapılmıştır. Kökenlerde oksasilin diski kullanılarak penisilin direnci bakılmış, oksasiline dirençli kökenlerde penisilin ve seftriakson MİK değerleri E-test yöntemi ile araştırılmıştır. Pnömokok taşıyıcılığı HE'de kalanlarda %6 (11/190), YY'de kalanlarda %26 (56/213), HE/YY'de çalışanlarda %3 (2/72) oranında saptanmıştır. Saptanan 69 pnömokok kökeninin yedisi penisiline orta düzeyde dirençli olup seftriakson ve yüksek düzeyde penisilin direnci saptanmamıştır. Kökenlerin çoğu serogrup 1, 18 ve 14'e aittir. Dirençli kökenlerde yalnızca serogrup 1 ve 14 ayırt edilmiştir. İkili analizlerde pnömokok taşıyıcılığı ile yaş, cinsiyet ve antibiyotik kullanımı arasında ilişki bulunmuştur (sırasıyla p=.000, p=.000, p=.017). Çok değişkenli analiz yaşla taşıyıcılığın azaldığını (p=.000) göstermiştir. Edirne'ye göre pnömokok taşıyıcılığının Tekirdağ'da 5.5 kez, Kırklareli'de 3.2 kez daha fazladır. Kullanılmakta olan 23 serotipli aşı yöremizde izole edilen pnömokok kökenlerinin %93'ünü ve dirençli kökenlerin tamamını kapsadığından, doktorların konuyla ilgili olarak bilinçlendirilmesi gerektiği düşüncesindeyiz. 49
Özet (Çeviri)
THE CARRIAGE OF PENUMOCOCCI AT THE NURSING HOMES AND THE ORPHANAGES İN TRAKYA REGION AND THEIR PENİCİLLİN RESISTANCE SUMMARY The aim of this study was to investigate the carriage rates of pneumococci at the inhabitants and workers of nursing homes and orphanages, to detect the penicillin resistances and serotyping of these strains. From the three nursing homes and three orphanages in Edirne, Tekirdağ and Kırklareli, 190 old-aged, 213 children and 72 personnel were included to the study. Demographic data and probable risk factors that could affect the carriage were inquired by a questionnaire. Streptococcus pneumoniae strains isolated from nasopharyngeal swabs were identified by standard methods and were serotyped by Quellung reaction. Penicillin resistance were screened by using oxacillin disks, penicillin and seftriaxone MIC values were detected by E-test method in resistant strains. The carriage rates were found as 6% (11/190), 26% (56/213) and 3% (3/72) at the inhabitants of the nursing homes, the orphanages and the workers, respectively. Of the 69 isolated strains, seven were low-level resistant to penicillin while ceftriaxone or high-level penicillin resistance were not found. Most of the strains were belonged to serogroup 1, 8 and 14 although only serogroup 1 and 14 were found in resistant strains. Age, sex and antibiotic usage were affected the carriage rates according to two variable-analysis (p=.000, p=.000, p=.017, respectively). Multivariate analysis showed that the carriage rates were decreasing by the increasing of age. The carriage rates were 5.5 times higher in Tekirdağ and 3.2 times higher in Kırklareli than Edirne. Because the available 23- 50