Myokard infarktüsü geçiren hastalarda chlamydia pneumoniae antikorlarının araştırılması
Investigation of chlamydia pneumoniae antibodies in patient with myocardium infarction
  1. Tez No: 118407
  2. Yazar: ÜMRAN ÖZTÜRK YILMAZER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALİ AĞAÇFİDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZET Çalışmamızda, klinik olarak AMI geçirmiş olan 50 hastada C.pneumoniae'ye özgü IgM, IgG ve IgA tipi antikorlar MIF yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Çalışma grubunda yer alan 50 hastanın 40'ı erkek, 10'u kadın olarak belirlenmiştir. Kontrol grubundaki 24 sağlıklı kişinin ise 12'si kadın, 12'si erkek olarak belirlenmiştir. C.pneumoniae'ye özgü IgG tipi antikorlar 40 hastada pozitif bulunurken IgM tipi antikorlar dört hastada pozitif saptanmıştır. IgA tipi antikorlar ise sadece iki hastada pozitif saptanmıştır. Pozitif bulunan 40 hastanın C.pneumoniae'ye özgü IgG antikorlarının sulandırımlarında, 11 'inde 1/64, 10'unda 1/128, dokuzunda 1/256, üçünde 1/512, üçünde 1/1024, dördünde 1/2048 oranlarında pozitiflik saptanmıştır. IgM pozitifliği (1/32) bulunan dört hastanın IgA pozitifliği (1/32) bulunan iki hastanın C.pneumoniae'ye özgü antikorlarının diğer sulandırımlarında ise pozitiflik saptanmamıştır. Kontrol grubundaki sağlıklı kişilerde ise C.pneumoniae'ye özgü IgA ve IgM tipi antikorlarda pozitiflik saptanmamış, buna karşılık IgG tipi antikorlar 11 kişide pozitif bulunmuştır. Pozitif bulunan 11 donörün C.pneumoniae'ye özgü IgG antikorlarının sulandırımlarında, birinde 1/64, sekizinde 1/128, birinde 1/256, birinde 1/512 oranlarında pozitiflik saptanmıştır. C.pneumoniae'ye özgü IgA,lgM ve IgG tipi antikorların çalışma grubundaki hastalarla, kontrol grubundaki sağlıklı kişiler karşılaştırıldığında, AMI geçirmiş hastalarda sadece IgG tipi antikorların anlamlı derecede yüksek olduğu saptanmıştır (p: 0,006). Çalışmamızın sonucu, şimdiye kadar konu ile ilgili yapılmış araştırmalarla uyumlu bulunmuştur. 39
Özet (Çeviri)
SUMMARY Investigation of Chlamydia Pneumoniae antibodies in patient with myocardium infarction In our study, Chlamydia pneumoniae specific IgM, IgG and IgA antibodies were investigated in 50 patients who are clinicaly diagnosed as having Acute Myocardium Infarction (AMI) by using Microimmunofluorescence (MIF) technique. Test group of 50 patients was including 10 females and 40 males. Control group was formed from 24 healthy volunteers who are 12 females and 12 males. 40 patients were seropositive in terms of IgG antibodies to Chlamydia pneumoniae whereas 4 patients and 2 patients were found to be IgM and IgA seropositive, respectively. IgG titers of 40 seropositive patients showed those seropositivity ratios: 1/64 in 1 1 patients, 1/128 in 10 patients, 1/256 in 9 patients, 1/512 in 3 patients, 1/1024 in 3 patients and 1/2048 in 4 patients. In contrast, no positivity was detected in other dilutions of Chlamydia pneumoniae antibodies except of 4 patients with IgM seropositivity (1/32) and 2 patients with IgA seropositivity (1/32). Healthy volunteers in control group were not seropositive with regard to Chlamydia pneumoniae specific IgM and IgA antibodies although 1 1 volunteers were found to be IgG positive, whose IgG antibody titers seropositivity ratios are 1/64, 1/128, 1/256 and 1/512 in 1, 8, 1 and 1 volunteers, respectively. When IgA, IgM and IgG antibodies to Chlamydia pneumoniae were compared to those from the healthy individuals, it was seen that only IgG antibodies were significantly higher in AMI patients (p:0.006), being in concordance with other related studies carried out so far. 40