Nozokomiyal infeksiyonlardan izole edilen bakteriler üzerinde en sık kullanılan dezenfektanların etkinliğinin araştırılması
The investigation of disinfectants efficacy which are commonly used upon the bacteria isolated from the nosocomial infections
- Tez No: 118409
- Danışmanlar: PROF.DR. KEMAL ALTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Î.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilin Dalı kliniği, Ameliyathanesi ve Acil Yoğun Bakım Ünitesinde sık kullanılan dezenfektan ve antiseptiklerin çeşitli sulandıranlarının zamana bağlı etkilerini, 42 klinik köken ve üç standart köken üzerinde araştırdık. Bu amaçla hastanemizin Acil Yoğun Bakım Ünitesi ve Cerrahi kliniklerinde yatan hastalardan Anabilim Dalımız laboratuarlarımızda izole edilen klinik kökenler antibiyotik duyarlılıkları temel alınarak seçilmiştir. Kökenlerin dağılımı strasrylal5 stafilokok cinsi, 18 nonfermentatif Gram negatif çomak, 9 Enterobacteriaceae cinsi idi Dezenfektan ve antiseptiklerin etkileri Rideal Walker metoduna göre değerlendirildi % 10 povidon iyot, % 1.5 klorheksidin ghıkonat-setrimid, % 10 sodyum hipoklorit, % 2.1 gluteraldehit ve non-ryonik deterjan un 1/10, 1/100, 1/1000 sulandırımlardaki konsantrasyonları ile % 5 fenolün 1/85, 1/ 90, 1/95, 1/100 sulandırandaki konsantrasyonlarına standart ve klinik kökenler ekildi 2.5, 5, 7.5 ve 10. dakikalık temas sürelerinde bakteri dezenfektan karışımından sıvı triptik soya besiyeri ve triptik soy ağara pasajlar alınmıştır. Nötralize edici ajan olarak % 0.5 sodyum tiyosülfat ve % 2.5 tween 20 kullanıldı. Kültürler 48 saat sonra bakteri üremeleri açısından değerlendirilmiştir. Sonuçlarımıza göre, bir Acinetobacter spp. dışında tüm klinik ve standart kökenler dezenfektan ve antiseptiklerin rutin kullanılan konsantrasyonlarına rutin temas sürelerindeduyarlı bulunmuştur. %10 povidon iyot ve %10 sodyum hipoklorit lO.dakikada bir Acinetobacter spp/ e 1/1000 sulandıranda etkisiz bulunmuştur. Sonuç olarak yaygın nozokomiyal patojenlere yaygın olarak kullanılan dezenfektan ve antiseptiklerin rutin kullanım konsantrasyonlarında etkili olduğu bulundu. 50
Özet (Çeviri)
SUMMARY The time depent effects of varios dilutions of antiseptics and disinfectants which are commonly used in Surgery Climes, Operations room and Emergency Intensive Care Unit of I.U. Cerrahpaşa Medical Faculty were tested on 42 clinical isolates and 3 standard ATCC strains. For this purpose 42 clinical strains obtained from clinical specimens of hospitalized patient from Surgery Clinics and Emergency Intensive Care Unit of LU. Cerrahpaşa Medical Faculty were selected based on their antimicrobial susceptibilities results. The composition of the clinical strains were 15 staphylococci, 18 nonfermentative gram negative rots and 9 Enterobacteriaceae. Disinfectant and antiseptic effects were evaluated according to Rideal- Walker method. Test and standard strains were exposed to 1/10, 1/100 and 1/1000 dilutions of 10 % povidone iodine, 1.5 % chlorhexidine gluconate- setrimid, 10 % sodium hypochloride, 2% glutaraldehyt and non-ionic detergent and dilution of 5 % phenol were 1/85, 1/90, 1/95, 1/100. Following 2.5, 5, 7.5, 10 minutes exposure times, bacterial subculture were performed to trypticase soy broth and trypticase soy agar. As neutralizing agents %0.5 sodium tiosulphate and %2.5 tween 20 were used. Culture checked for bacterial growth after 48 hours. According to our results, after routine exposure times all test strains except one Acinetobacter strain, were susceptible to disinfectant and antiseptic concentrations, which are routinly used. 10 % povidone iodine and 10 % sodium hypochloride were ineffective on one Acinetobacter spp. following 10 minute exposure time at the duutionl/ 1000. Inconclusion, common nosocomial pathogens were found to be susceptible to widely used disinfectants and antiseptics at their routinly used concentrations. 51